LIGA EUROPA. Petrolul Ploiești - Dinamo Zagreb, 1-3. „Lupii” au fost învinși de eficiența croaților și au șanse minime de calificare în grupe

14-08/23mutuvlad9402-465x390
Autor: | | 4 Comentarii | 1194 Vizualizari

Petrolul Ploiești a pierdut, în această seară, meciul jucat pe teren propriu, cu Dinamo Zagreb, scor 1-3, în turul play-off-ului Ligii Europa. După acest rezultat, prahovenii au șanse minuscule de calificare în grupele competiției, înaintea confruntării din retur.

Petrolul Ploiești a pierdut jocul disputat pe teren propriu, cu Dinamo Zagreb, scor 1-3, în prima manșă a play-off-ului Ligii Europa. După acest rezultat, șansele de calificare în grupe, ale echipei antrenate de Răzvan Lucescu, sunt utopice, iar returul ce va avea loc săptămâna viitoare în Croația pare a fi doar o formalitate.

„Galben-albaștrii” nu au jucat deloc rău, dar adversarii au lovit atunci când au avut ocazia și au tranșat soarta meciului. Oaspeții au deschis scorul după ce Cop a marcat din penalty, în minutul 29. Lovitura de pedeapsă a fost acordată în urma unui henț comis în careu de Adrian Mutu. În ultimul minut al reprizei, Tamuz a egalat, după o acțiune individuală de efect, iar speranțele prahovenilor au prins din nou contur.

În actul secund, petroliștii au jucat foarte bine, și-au creat ocazii bune dar nu l-au învins pe Eduardo. În schimb, croații au punctat prin Cop, cel care a înscris cu capul în minutul 80. Dezastrul a fost complet în final, atunci când Geraldo Alves a fost eliminat, pentru un fault (90+5), iar Machado a transformat impecabil lovitura liberă rezultată.

LIVE

Petrolul - Dinamo Zagreb, 1-3

Tamuz (45) / Cop (29-penalty și 80), Machado (90+6)

Echipe de start:

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo Alves, Gerson, Fanchone - Hoban, De Lucas - Priso, Teixeira, Mutu - Tamuz

Dinamo: Eduardo - Ivo Pinto, Simunovici, Simunici, Pivarici - Ademi, Brozovici - Soudani, Antolici, Wilson Eduardo - Cop

Meciul s-a încheiat.

min. 90+6: GOOOLLL Dinamo!!! Machado a bătut impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri.

min. 90+5: Geraldo Alves a fost eliminat pentru un fault la care se impunea doar cartonașul galben.

min. 80: GOOOLLL Dinamo!!! Cop a realizat „dubla” după ce a înscris cu capul de la 6 metri.

min. 78: Mutu a ratat uluitor după ce a șutat de la 11 metri, iar mingea a fost deviată în corner de croați.

min. 72: Tamuz a marcat, dar reușita nu a fost validată, din cauza unei poziții de ofsaid.

min. 68: Mustivar își încearcă și el șutul, dar mingea trece destul de departe.

min. 66: Tamuz a șutat plasat, de la 20 de metri, mingea a trecut pe lângă.

min. 60: Eduardo a șutat de la 18 metri, dar goalkeeper-ul Petrolului a reținut.

A început actul secund.

S-a încheiat prima repriză.

min. 45: GOOOLLL Petorlul!!! Tamuz a adus egalarea după ce i-a driblat pe apărătorii croați și a plasat mingea elegant în dreapta lui Eduardo.

min. 38: Tamuz a înscris, dar golul a fost anulat din cauza unui fault comis de Mutu asupra portarului.

min. 36: Eduardo a șutat din careu, Pecanha a respins incredibil în corner.

min. 32: Mutu a trimis cu capul, de la 6 metri, după un corner, dar Eduardo a reținut.

min. 29. GOOOLLL Dinamo!!! Cop a transformat lovitura de penalitate.

min. 28: Mutu a făcut un henț în propriul careu și este penalty pentru croați.

min. 23: Eduardo șutează, mingea trece puțin pe lângă poartă.

min. 17: Mutu a preluat și a șutat de la 17 metri, dar Eduardo nu a avut probleme.

min. 8: Teixeira a șutat de la 8 metri, în diagonală, portarul croaților a apărat.