Paris Saint-Germain a învins, pe teren propriu, echipa RC Strasbourg

Paris Saint-Germain a învins, pe teren propriu, echipa RC StrasbourgParis Saint-Germain/ Sursa foto: Facebook

Paris Saint-Germain și-a asigurat o victorie cu 4-2 în fața RC Strasbourg sâmbătă seara pe Parc des Princes. Cu o componență proaspătă, echipa lui Luis Enrique a impresionat pe tot parcursul meciului reușind să câștige relaxat.

Paris Saint-Germain și-a revenit după înfrângerea suferită cu Arsenal

Așadar, echipa Paris Saint-Germain a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 4-2, formaţia Strasbourg. Pauza internațională s-a încheiat, iar sâmbătă, 19 octombrie, PSG a revenit în acțiune cu forțe proaspete împotriva RC Strasbourg în ziua a 8-a din sezonul 2024/25 din Ligue 1.

Peut être une image de 6 personnes, personnes jouant au football, personnes jouant au foot, foule et texteParis Saint-Germain. Sursa foto: Facebook

Senny Mayulu a deschis scorul pentru parizieni, în minutul 18. Echipa lui Luis Enrique şi-a majorat avantajul imediat după pauză, prin Marco Asensio, în minutul 47. Sekou Mara a redus din diferenţă în minutul 58, dar Barcola a pus pe tabelă un 3-1 care a fost schimbat de Kang-In Lee, în minutul 90, acesta ducând scorul la 4-1 pentru PSG. Strasbourg a înscris ultima, prin Diongu, în minutul 90+2 şi PSG s-a impus cu 4-2.

Peut être une image de 2 personnes, personnes jouant au foot, personnes jouant au football et texteSursa foto: Facebook

Paris Saint-Germain nu a pierdut niciun meci cu RC Strasbourg

Paris Saint-Germain nu a pierdut niciunul dintre cele 33 de meciuri pe teren propriu împotriva Strasbourgului în Ligue 1: 26 de victorii, 7 remize, stabilind recordul celui mai lung acasă neînvins împotriva aceluiași adversar din istoria ligii superioare.

PSG a primit doar un gol din 12 din ultimele meciuri din Ligue 1. Cu toate acestea, clubul capitalei a marcat și în ultimele 17 meciuri din L1 48 de goluri.

Iar Strasbourg a pierdut doar unul dintre primele șapte meciuri din Ligue 1 pentru sezonul 2024/25, cu 2 victorii, 4 remize, cel mai bun record al lor în această etapă a sezonului din 1995/96, terminând pe locul 9 în acel sezon.

În prezent, parizienii conduc în clasament, cu 20 de puncte. De asemenea, Strasbourg este plasată pe locul 7, cu 10 puncte. Având în vedere acest lucru, echipa pariziană trebuie să-și recapete forma de altă dată pentru meciul cu AS Monaco, actualii lideri ai ligii, scrie psgpost.com.