PAOK, succes în campionatul Greciei. Echipa lui Răzvan Lucescu, pe primul loc

PAOK, succes în campionatul Greciei. Echipa lui Răzvan Lucescu, pe primul loc Răzvan Lucescu. Sursa foto: Arhiva EVZ

Răzvan Lucescu a bifat o nouă performanță alături cu PAOK Salonic. Formația a încheiat sezonul regulat al campionatului Greciei pe primul loc.

PAOK Salonic, formație pregătită de Răzvan Lucescu, a învins-o pe Lamia în deplasare. Odată cu această victorie, echipa a urcat pe primul loc în clasament.

PAOK, victorie la final de campionat

Echipa pregătită de Răzvan Lucescu a învins-o pe Lamia în deplasare, scor 2-0, în etapa #26 din campionatul Greciei.  Astfel, AEK Atena, care ocupa primul loc, a fost egalată în minutul 90+7 al meciului din deplasare cu Aris.

Paok

Paok. Sursa foto: Instagram

PAOK  a profitat din plin de această șansă și a revenit pe primul loc, în ultima etapă a sezonului regulat.

Formația pregătită de Răzvan Lucescu pierduse statutul de lider în etapa #23, atunci când a fost surclasata de Olympiakos, scor 1-4. După cea mai recentă victorie, jucătorii antrenați de Răzvan Lucescu au motive de bucurie, chiar înaintea startului play-off-ului.

Meci tensionat

Până la scorul final, PAOK a avut parte de un meci destul de tensionat, pe terenul celor de la Lamia. Echipa ocupantă a  locului a fost dominată de rivala pregătită de Răzvan Lucescu. Cu toată că au existat mai multe ocazii de a înscrie, încercările nu au avut vreun rezultat pe tabela de marcaj.

Abia din repriza a doua, echipa lui Lucescu a marcat golurile care i-au asigurat primul loc în campionatul Greciei. Cel care a înscris primul a fost Taison (36 de ani), fost jucător pregătit de Mircea Lucescu la Șahtior. Acesta a deschis scorul în minutul 71.

Ulterior,  Abdul Rahman Baba, apărătorul stânga din echipa lui PAOK, a înscris cel de-al doilea gol în prelungiri (90+2).

PAOK a ajuns pe primul loc

Disputa dintre PAOK și Lamia s-a încheiat cu 2-0, trupa lui Răzvan Lucescu revenind pe primul loc în campionatul Greciei, cu 60 de puncte după 26 de etape. Recent, tehnicianul român a semnat pentru prelungirea contractului cu grecii. Acesta ar urma să fie valabil până în vara anului 2027. Conform înțelegerii respective Lucescu jr. va primi un salariu de 2 milioane de euro pe sezon.