O nouă victorie pentru Ana Bogdan. S-a calificat în sferturi la Japan Open

O nouă victorie pentru Ana Bogdan. S-a calificat în sferturi la Japan OpenAna Bogdan/ Sursa foto: Facebook .

Ana Bogdan, locul 111 WTA, s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 250 Kinoshita Group Japan Open, de la Osaka. Jucătoarea de tenis a învins-o în optimi pe favorita 4, sportiva din Cehia Marie Bouzkova, scor 6-0, 7-6 (5), în aproape două ore.

Ana Bogdan s-a calificat în sferturi la Japan Open

Românca are acum 3-0 în meciurile directe cu Bouzkova (26 ani, 43 WTA), după ce s-a impus cu 6-4, 6-2 în 2018, în primul tur la US Open, şi cu 6-3, 6-1 în 2019, în ultimul tur al calificărilor la Wimbledon. În faza următoare, ea o va înfrunta pe olandeza Suzan Lamens, numărul 125 mondial. Prin calificarea în sferturile de finală, Ana Bogdan şi-a asigurat un premiu de 6.608 dolari şi 54 de puncte.

Marie Buzvoka

Marie Buzvoka/ Sursa foto Wikipedia

Va fi prima întâlnire directă dintre româncă și jucătoarea din Olanda. Pentru a se califica în sferturi, Lamens a trecut de Lucia Bronzetti, în 2 seturi, scor 6-3, 6-4.

A fost eliminată în primul tur al turneului de la Beijing

În septembrie, Ana Bogdan a fost eliminată în primul tur al turneului de categorie WTA 1000 China Open. În urma meciului de la Beijing, ea a fost învinsă de Sofia Kenin. Duelul dintre cele două s-a încheiat cu scor 7-5, 6-2. Meciul de la China Open a durat într-o oră şi 25 de minute.

Ana Bogdan

Ana Bogdan Sursa: Arhiva EVZ

Ana Bogdan, cec în valoare de 23.250 de dolari

Chiar dacă n-a mers mai departe, jucătoarea de tenis a fost recompensată cu un cec în valoare de 23.250 de dolari. Ea a acumulat și 10 puncte. „Cu toții ne-am bucurat de acest meci”, a spus ea după meci.

Tabloul inițial al competiției de la Beijing a inclus alte trei reprezentante ale României. Este vorba despre Jaqueline Christian, Irina Begu şi Gabriela Ruse. În prima parte a turneului au intrat pe terenul de tenis Viktoria Tomova (Bulgaria) și Lesia Tsurenko (Ucraina), iar disputa a avut scorul 6-3, 6-3. Fosta câștigătoare de la Australian Open s-a impus în fața Anei Bogdan în două seturi, scor 7-5, 6-2. Gabriela Ruse, Irina Begu și Jaqueline Cristian au jucat în primul tur.