O jucătoare de tenis din România a reușit performanța carierei, după ce s-a impus la Dubai

Ana Bogdan s-a impus în finala turneului ITF de la Duba, în meciul cu Daria Snigur

Ana Bogdan (27 de ani) a bifat cea mai importantă performanță a carierei, după ce a câștigat, sâmbătă, finala turneului ITF de la Dubai (Emiratele Arabe Unite). Românca a întâlnit-o pe în ultimul act pe ucraineanca Daria Snigur, de care a trecut fără probleme, în două seturi, scor 6-1, 6-2.

De-a lungul competiției, Ana Bogdan le-a învins pe Dalma Galfi (Ungaria), pe Viktoria Kuzmova (Slovacia), pe Katarzyna Kawa (Polonia), pe Greet Minnen (Belgia), iar în finală pe Daria Snigur (Ucraina). După această victorie, românca va urca până pe locul 105 WTA.