Nowak Djokovic a cîștigat la US Open. Sârbul a mai depășit un record

Nowak Djokovic a cîștigat la US Open. Sârbul a mai depășit un record Sursa foto: Twitter

Novak Djokovic a câștigat un nou titlu la US Open. Jucătorul de tenis din Serbia l-a învins pe rusul Daniil Medvedev în finală, obținând, astfel, cel de-al patrulea trofeu la turneul american. El s-a impus încă din prima parte a jocului, câștigând fără emoții primul set. Cu această victorie, Djokovic a egalat recordul legendarei Margaret Court cu 24 de titluri de Grand Slam câștigate.

Novak Djokovic a câștigat încă un titlu la US Open, în Statele Unite, după o victorie în fața rusului Daniil Medvedev. În marea finală de tenis de pe arena Arthur Ashe, sârbul s-a impus fără emoții în primul set.

La 36 de ani, Djokovic a început perfect și a câștigat primul set reușind singurul break în cel de-al doilea game.

Însă a avut nevoie de o oră și 45 de minute pentru a-l câștiga pe cel de-al doilea, la tiebreak 7-6 (5). Apoi, ritmul partidei s-a rupt. Daniil Medvedev nu a mai putut ține ritmul și a pierdut partida după trei ore și 17 minute.

Novak Djokovic a câștigat cu scorul final 6-3, 7-6(5), 6-3, egalând recordul lui Margaret Court. Aceasta a obținut 24 de titluri de Grand Slam în cariera sa.

Novak Djokovic a câștigat cu emoții setul al doilea

După primul set pe care l-a câștigat foarte ușor, Novak Djokovic a avut nevoie de peste o oră și jumătate ca să se impună. Setul secund a fost unul plin de evenimente. Sârbul a salvat o primă minge de break în momentul în care rusul conducea cu 4-3.

Medvedev a încercat să profite de problemele fizice ale adversarului la scorul de 6-5. Sârbul a comis două duble greșeli. În cele din urmă, după o decizie neinsipirată a lui Medvedev, câștigătorul a fost stabilit la tiebreak.

Novak Djokovic a câștigat și datorită puterii de concentrare mai mari. El a servit excelent la 5-5 și manșa s-a terminat cu o minge trimisă în fileu de Daniil: 7-6(5).

După acest set Medvedev a avut nevoie de îngrijiri medicale la umărul stâng, în timp ce Djokovic a luat o pauză de vestiar.

Victorie la pas în setul trei

În al treilea game, Novak Djokovic a câștigat dintr-o serie de trei breakuri consecutive. Adversarul nu a mai găsit putere să-l oprească. Nowak Djokovic a câștigat meciul, impunându-se în ultimul set cu 6-3. A fost o victorie cu scorul final 6-3, 7-6(5), 6-3.

Și-a adjudecat trofeul de Grand Slam și, mai mult, a preluat șefia în clasamentul ATP, începând de luni, depășindu-l pe Carlos Alcaraz.

Novak Djokovic și-a depășit marii rivali

Cu 24 de trofee majore, sârbul și-a depășit marii rivali. Este vorba despre Rafael Nadal și de Roger Federer. Cel dintâi are 22 de trofee de Grand Slam, în vrem ce al doilea s-a retras din tenis după ce a obținut 20 asemenea titluri.

În total, Novak Djokovik are 96 de titluri în palmares (24 de Grand Slam). La rândul său Daniil Medvedev rămâne cu 20 de trofee (unul de Grand Slam - US Open 2021, după o finală cu Djokovic).

A fost a patra finală de Grand Slam disputată de sârb în 2023. Novak Djokovic a învins la Australian Open, Roland Garros și US Open. A fost învins de Carlos Alcaraz la Wimbledon.