Liga Națiunilor. Victorie cu emoții pentru România, la Klagenfurt. „Tricolorii”, lideri în grupă

Naționala României a bifat prima victorie în noul sezon din Liga Națiunilor, după succesul de luni, cu Austria, din deplasare, scor 3-2.

După semieșecul din prima etapă, cu Irlanda de Nord, scor 1-1, „triocolorii” lui Mirel Rădoi au arătat cu totul o altă față în meciul cu Austria, de la Klagenfurt, scor 3-2.

Naționala României și-a pus rapid amprenta în jocul de luni și a reușit să modifice tabela de marca chiar în minutul 3 al partidei. Denis Alibec și-a trecut numele pe lista marcatorilor, după un atac de excepție al „tricolorilor”.

Austria a răspuns după 7 minute, atunci când a amenințat serios poarta lui Tătărușanu. Gregoritsch a trimis cu capul în transversală, după o lovitură liberă, iar scorul era deja periculos pentru selecționata noastră. Ofensiva austriacă a continuat, iar în mintul 17, gazdele au restabilit egalitatea pe tabelă. Baumgartner a izbutit să marcheze primul său gol la echipa națională, iar execuția sa, din careu, l-a lăsat fără reacție pe Tătărușanu.

România, pe primul loc în grupă

Odată cu startul celei de-a doua reprize la Klagenfurt, șansa a fost din nou de partea selecționatei lui Mirel Rădoi. România a intrat în avantaj, în minutul 51, după ce Dragoș Grigore a primit o pasă de la Maxim, iar fundașul lui Ludogoreț a înscris din careul mic, chiar în ziua în care a împlinit vârsta de 34 de ani (primul din cariera sa, la echipa națională).

România a continuat să atace poarta Austriei, iar în minutul 70, Maxim a reușit să ducă scorul la 3-1, cu un lob de generic. Două minute mai târziu, Gabi Iancu a transformat excelent o lovitură liberă, dar execuția sa a întâlnit bara. În minutul 80, Tătărușanu a rămas din nou fără reacție, după ce Onisiwo a înscris cu capul din centrarea lui Lainer.

Chiar dacă a fost o victorie pe muchie, România a bifat un rezultat mare, o victorie meritată, iar după acest meci a acumulat 4 puncte în grupă, fiind în acest moment pe primul loc în Grupa 1 din Liga B.

AUSTRIA (4-2-3-1): A. Schlager - Ulmer, Hinteregger, Posch, Lainer - Grillitsch, Baumgartlinger - Baumgartner, X. Schlager, Sabitzer - Gregoritsch Rezerve: Pervan, Stankovic, Dragovic, Ilsanker, Grbic, Ranftl, Lienhart, Zuli, Wober, Trimmel, Onisiwo, Monschein Antrenor: Franco Foda

ROMÂNIA (4-3-3): Tătărușanu - Burcă, Chiricheș, Grigore, Bancu - Maxim, Crețu, Stanciu - Deac, Alibec, Coman Rezerve: Niță, Lazar, Toșca, Hanca, Nedelcearu, Nistor, Pușcaș, Ștefan, Hagi, Iancu, Buș, Cicâldău Antrenor: Mirel Rădoi