Muguruza, ELIMINATĂ de la US Open! Cum poate pierde iberica locul 1 mondial

Iberica Garbine Muguruza (a treia favorită a turneului) a părăsit turneul de Mare Șlem de la New York, după ce a fost învinsă în „optimi”. După această înfrângere, tenismena spaniolă nu mai este sigură de prima poziție în ierarhia mondială.

Garbine Muguruza era înaintea meciului din „optimi” pe primul loc în clasamentul „live” al WTA. Însă, în această dimineață, sportiva din Spania a fost învinsă de cehoaica Petra Kvitova (14 WTA), în minimum de seturi, scor 6-7 (3-7), 3-6, după o oră și 49 de minute de joc. Acesta a fost cel mai bun joc al Kvitovei, de la revenirea în circuit, după operația suferită la mâna de joc. În luna decembrie a anului trecut, sportiva a fost atacată de un hoț, cu un cuțit, în propria casă.

Așadar, Muguruza nu mai este sigură de prima pozție în ierarhia mondială. Dar, pentru a rămâne lider, iberica are nevoie ca Pliskova să nu se califice în finală, iar Svitolina să fie eliminată înainte de semifinale.

Mai mult, în „sferturi”, Petra Kvitova o va întâlni pe americanca Venus Williams.