Moment uimitor la EURO 2020. Meciul Danemarca - Belgia s-a oprit în minutul 10 pentru Eriksen

În minutul 10 al meciului dintre Danemarca și Belgia a avut loc un moment emoționant. Spectatorii de pe Parken Stadium din Copenhaga s-au ridicat în picioare, iar jucătorii belgieni au trimis mingea în afara terenului pentru a celebra revenirea la viața a fotbalistului danez, Christian Eriksen.

În minutul 10, jucătorii și suporterii au decis să oprească meciul. Totul pentru a celebra revenirea la viața a lui Christian Eriksen, care în precedentul meci al Danemarcei la Euro 2020 a făcut un stop cardiac și a fost resuscitat mai multe minute pe teren.

Cu toate că mingea se afla la Belgia, care era condusă în minutul 10, jucătorii au trimis mingea în afara terenului în aplauzele suporterilor care o cereau deja de câteva zeci de secunde. Atât jucătorii, cât și întreg stadionul a aplaudat la scenă deschisă, în picioare momentul solemn. Fanii danezi au afișat un banner imens cu numele lui Christian Eriksen.

Preț de un minut, meciul a fost întrerupt și atât stafful celor două echipe, cât și arbitrii au aplaudat momentul, consemneaza stiridiaspora.ro.

Danemarca – Belgia este primul meci pentru danezi după drama lui Christian Eriksen. Nordicii nu au reușit să se mai concentreze în a doua repriză a meciului cu Finlanda și a piedut la limită, 0-1. La meciul de joi, Danemarca îi promite victoria lui Eriksen. Și nu sunt departe de reuțită. Scorul pauzei este de 1-0 pentru nordici.

Christian Eriksen s-a prăbușit pe teren în meciul Danemarca-Finlanda

Trebuie spus că fotbalistul danez Christian Eriksen s-a prăbușit pe teren în meciul Danemarca-Finlanda, la finalul primei reprize, după ce a suferit un stop cardiac. A fost nevoie e intervenția paramedicilor care au reușit să-l readucă la viață cu ajutorul unui defibrilator. În acest moment, fotbalistul danez de 29 de ani se află în afara oricărui pericol. Acestuia îi va fi implantat un defibrilator, iar investigațiile privind posibilele sale probleme la inimă vor fi amănunțite.

Este foarte probabil ca starul danez, care evoluează în Italia, să fie nevoiti să-și agațe ghetele în cui.

„Defibrilatorul care-i va fi pus lui Eriksen e un aparat de mici dimensiuni implantat sub clavicula. Va monitoriza în permanență bătăile inimii și va interveni în cazul în care detectează modificări ale ritmului normal. Defibrilatorul are posibilitatea de a reporni inima în cazul în care ritmul de bătai nu mai asigură contracția ventriculară.