Meciul România - Ucraina s-a terminat dramatic pentru tricolori. Și-au dat autogol Sursă foto: Românuia U21 / Facebook

Naționala României de tineret a pierdut în fața echipei U21 a Ucrainei cu scorul de 0-1. Tricolorii au pierdut prin autogolul din minutul 89 al lui Dican. Meciul din grupa B a campionatului Euro U21 s-a desfășurat la București.

Tricolorii au încheiat meciul contra Ucrainei cu un autogol. Echipa națională de tineret a României a pierdut în fața echipei din statul vecin cu scorul de 0-1. România a jucat ofensiv în prima repriză, însă fără să pună în pericol mare poarta oaspeţilor. În ultimul minut al meciului, tricolorii au dat autogol.

Disputa dintre România și Ucraina a fost cel de-al doilea meci din Euro U21. Pentru a ajunge în sferturile campionatului, tricolorii trebuie să depună un efort mare la următorul meci, cel cu Croația. Acesta este programat marți, în jurul orei 21:45. Tricolorii nu au reușit să obțină primele puncte de la Campionatul European sub 21 de ani.

Echipa antrenată de Emil Săndoi a pierdut pe stadionul Steaua cu Ucraina U21, în urma unui meci pe care oaspeții l-au controlat. Ambele echipe au ratat șanse mari, însă cei doi portari s-au făcut remarcați cu intervenții decisive și spectaculoase. Golul decisiv a fost dat în minutul 89, când Dican a reluat în proprie poartă.

Meciul dintre România și Ucraina, pe scurt

Tricolorii au avut prima șansă de gol în minutul trei, când Louis Munteanu a profitat de o greșeală în defensiva ucrainenilor, dar trimite în peluză dintr-o poziție excelentă. Două minute mai târziu, o nouă șansă de gol pentru naționala de tineret a României. Lixandru recuperează o minge și îi pasează lui Munteanu, însă atacantul Fiorentinei reia în brațele portarului advers.

În minutul 11 a venit o șansă uriașă de gol pentru Ucraina. Kashchuk rămâne singur spre poartă, iar Târnovanu intervine excelent. Faza s-a repetat și în minutul 23. Același jucător a avut o nouă șansă în minutul 39, însă a ratat poarta.

În minutul 43, tricolorii au avut o altă șansă de gol. Jovan Markovic a primit la marginea careului și șutează puternic. Trubin intervine și respinge în corner.

Repriza a doua a început cu o șansă pentru ucraineni. Sudakov l-a driblat pe Pantea în careu și a tras puternic. Târnovanu intervine și apără. În minutul 56, naționala de tineret a Ucrainei dă bară. Sikan primește mingea în fața porții și trimite în bară.

Minutul 62 le aduce o ocazie tricolorilor. Dragoș Albu preia pasa lui Markovic în careu, șutează plasat, dar mingea ocolește puțin poarta lui Trubin. În minutul 85, scorul continuă să fie egal, 0-0.

Minutul 89 este cel decisiv. Oaspeții deschid scorul la o acțiune la care Dican a deviat în propie poartă. Disputa dintre Ucraina și România s-a încheiat cu o înfrângere dramatică a tricolorilor, cu scorul 1-0.