Evenimentul Zilei > Actualitate > LIGA CAMPIONILOR: Bayern – Basel 7-0. Inter – OM 2-1
LIGA CAMPIONILOR: Bayern – Basel 7-0. Inter – OM 2-1

Aseară au fost programate alte două partide din manșa secundă a optimilor de finală ale UEFA Champions League: Inter - OM și Bayern - Basel.

FC Basel nu a reuşit minunea, calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.
Învingători în prima manşă cu 1-0, elveţienii nu au putut ţine piept iureşului lui Bayern.
Gomez a reuşit patru goluri pentru Bayern Munchen, atacantul bavarezilor fiind foarte aproape de a egala recordul argentinianului Lionel Messi, 5 goluri într-o partidă de Liga Campionilor.
Messi reuşise această performanţă săptămâna trecută, în meciul cu nemţii de la Bayer Leverkusen.
Meci dramatic la Milano. Inter a fost la un pas de a intra în prelungiri cu OM, dar brazilianul Brandao, fostul elev al lui Mircea Lucescu la Şahtior, a calificat formaţia franceză.
Penalty-ul italienilor, eliminarea lui Mandanda şi victoria cu 2-1 a Interului nu au mai contat.
Cristian Chivu a fost suspendat pentru această partidă.
Iată rezultatele:
FC Bayern München – FC Basel 7-0 (în tur 0-1)
Marcatori: Robben 10, 81, Müller 42, Gomez 44, 50, 61, 67
Stadion: "Allianz-Arena", München
BAYERN: Manuel Neuer – Philipp Lahm (C), Jerome Boateng, Holger Badstuber, David Alaba, Arjen Robben, Luiz Gustavo, Toni Kroos, Franck Ribéry, Mario Gomez, Thomas Müller
Rezerve:
Hans-Jörg Butt, Nils Petersen, Ivica Olic, Danijel Pranjic, Diego Contento, Bastian Schweinsteiger, Anatoli Timoshchuk
Antrenor:
Jupp Heynckes

FC BASEL: Yann Sommer – Markus Steinhöfer, David Abraham, Aleksandar Dragovic, Park Joo-Ho, Xherdan Shaqiri, Cabral, Granit Xhaka, Fabian Frei, Alexander Frei, Marco Streller (C)
Rezerve:
Philipp Degen, Benjamin Huggel, Gilles Yapi Yapo, Valentin Stocker, Massimo Colomba, Radoslav Kovác, Jacques Zoua
Antrenor:
Heiko Vogel

Arbitri: Mark Clattenburg – Michael Mullarkey, Martin Atkinson – Michael Oliver (Anglia)
Internazionale Milano – Olympique Marseille 2-1 (în tur 0-1)
Marcatori: Diego Milito 75, Giampaolo Pazzini (90+6) / Brandão (90+2)
Stadion: "Giuseppe Meazza", Milano
Arbitri: Pedro Proença – Bertino Miranda, Manuel De Sousa – João Capela  (toți din Portugalia)
Cartonaş roşu: Steve Mandanda (90+3)
INTER: Júlio César – Maicon, Lúcio, Walter Samuel, Yuto Nagatomo, Andrea Poli, Dejan Stankovic, Wesley Sneijder, Javier Zanetti (C), Diego Milito, Diego Forlán
Rezerve: Giampaolo Pazzini, Luca Castellazzi, Esteban Cambiasso, Joel Chukwuma Obi, Andrea Ranocchia, Mauro Zárate, Marco Faraoni
Antrenor: Claudio Ranieri

OM: Steve Mandanda (C) – César Azpilicueta, Souleymane Diawara, Nicolas N’Koulou, Jérémy Morel, Morgan Amalfitano, Alou Diarra, Mathieu Valbuena, Stéphane M’Bia, André Ayew, Loïc Rémy
Rezerve: Gennaro Bracigliano, Benoît Cheyrou, Brandão, Charles Kaboré, Djimi Traore, Jordan Ayew, Rod Fanni
Antrenor: Didier Deschamps
Azi se joacă ultimele partide din optimi:
Chelsea – Napoli [1-3]Real Madrid – ŢSKA Moskva [1-1]

Sunt calificate în sferturi echipele AC Milan, Benfica Lisabona, APOEL Nicosia, FC Barcelona, Olympique Marseille şi Bayern Munchen.

Publicat in categoriile: Actualitate