LIGA CAMPIONILOR. Meci COLOSAL în EUROPA. La Dortmund s-au marcat 12 goluri și s-a stabilit un nou RECORD al competiției. Nemții au înscris de 3 ori în 3 minute

Borussia Dortmund a câștigat cu scorul de 8-4 confruntarea disputată, marți, pe teren propriu, împotriva polonezilor de la Legia Varșovia.

Borussia Dortmund și Legia Varșovia au fost protagonistele unei partide colosale, jucate marți, în Grupa F a Ligii Campionilor. Nemții s-au impus cu scorul de 8-4, și astfel a fost depășit recordul de goluri marcate într-o confruntare a LC. În 2003, AS Monaco învingea pe Deportivo La Coruna cu 8-3. Cei de la Borussia au punctat de trei ori în trei minute, în intervalul 17-20, iar în minutul 32, scorul era de 5-2. Se marcaseră 7 goluri în 22 de minute. Iată rezultatele de marți, din etapa a 5-a a grupelor:

GRUPA E

AS Monaco - Tottenham 2-1 Sidibe (48), Lemar (53) / Kane (52 - penalty)

ȚSKA Moscova - Bayer Leverkusen 1-1 Natcho (76 - penalty) / Volland (16)

Clasament: 1. Monaco 11p, 2. Bayer 7p, 3. Tottenham 4p, 4. ȚSKA 3p

GRUPA F

Borussia - Legia 8-4 Kagawa (17, 18), Sahin (20), O. Dembele (29), Reus (32 și 52 și 90+2), Passlack (83) / Prijovici (10 și 24), Kucharczyk (57), Nikolici (83)

Sporting - Real 1-2 Silva (80 - penalty) / Varane (29), Benzema (87)

Clasament: 1. Borussia 13p, 2. Real 11p, 3. Sporting 3p, 4. Legia 1p

GRUPA G

Leicester - FC Brugge 2-1 Okazaki (5), Mahrez (30 - penalty) / Izquierdo (52)

FC Copenhaga - FC Porto 0-0

Clasament: 1. Leicester 13p, 2. FC Porto 8p, 3. FC Copenhaga 6p, 4. Brugge 0p

GRUPA H

FC Sevilla - Juventus 1-3 Pareja (9) / Marchisio (45+2 - penalty), Bonucci (84), Mandzukici (90+4)

Dinamo Zagreb - Lyon 0-1 Lacazette (72)

Clasament: 1. Juventus 11p, 2. FC Sevilla 10p, 3. Lyon 7p, 4. Dinamo 0p.