Mbappe, titular la Real după scandalul sexual. Răspunsul magistral al francezului

Mbappe, titular la Real după scandalul sexual. Răspunsul magistral al francezuluiKylian Mbappé. Sursa foto: facebook / Real Madrid

Cu Mbappe pe teren, Real Madrid s-a impus cu 2-1 la Vigo, în etapa a 10-a din La Liga. Madrilenii n-au avut o misiune ușoară, dar au câștigat cu două goluri superbe.

Mbappe, gol stelar

Mbappe a fost titular aseară, deși se afla într-o situație delicată, după ce a fost acuzat recent de viol și agresiune sexuală. Starul francez a deschis scorul cu un șut magistral, în vinclu, din afara careului (minutul 20), răspunzând, parcă, detractorilor săi.

Celta Vigo a avut, însă, o prestație peste așteptări. Gazdele s-au aruncat în atac și au avut o sumedenie de ocazii.

Swedberg a reușit să egaleze în minutul 51, dând senzația că Celta Vigo poate chiar să câștige meciul.

Galacticii au fost salvați de Vinicius Junior, care a înscris în minutul 66 din pasa lui Luca Modric.

Final incendiar

Finalul a fost de infarct și doar intervențiile lui Courtois și ratările incredibile ale gazdelor au păstrat tabela intactă.

Cu această reușită, Real Madrid o egalează pe Barcelona în fruntea clasamentului. Cele două mari rivale au acumulat 24 de puncte, dar catalanii joacă mâine seară, cu Sevilla, de la ora 22.

Celta Vigo este pe locul 10, cu 13 puncte.

Lkca Modric

Luka Modric. Sursa foto: facebook / Real Madrid

Luka Modric, în istorie

Luka Modric a mai scris o pagină în istoria clubului Real Madrid. Aseară, croatul a devenit cel mai vârstnic jucător al galacticilor, la vârsta de 39 de ani și 40 de zile.

Precedentul record era deținut de Ferenc Puskas, care a evoluat ultima dată pentru Real Madrid la vârsta de 39 de ani și 38 de zile. Atacantul maghiar a murit în anul 2006.

Luka Modric a fost rezervă aseară, la Vigo, dar intrarea sa în a doua repriză a fost esențială pentru victoria Realului. Mijlocașul a pasat decisiv la golul victoriei, marcat de Vinicius în minutul 66.

Croatul este la Real Madrid din 2012 și are contract până în 2025.

Presa din Spania afirmă că Real i-a găsit deja înlocuitor. Ar fi vorba despre Florian Wirtz, de la Bayer Leverkusen, care costă nu mai puțin de 150 de milioane de euro.