Ligue 1: PSG-FC Toulouse, 1-3. Kilyan Mbappe și-a luat la revedere de la ultrașii francezi Kylian Mbappe Sursa foto: X (Twitter)

PSG a pierdut duminică seara disputa cu FC Toulouse. Parizienii au pierdut cu 3-1 pe teren propriu. Partida a avut o importanță deosebită pentru fani și jucători deopotrivă.  A fost ultimul meci pentru Kylian Mbappe sub tricoul parizienilor.

PSG a pierdut pe teren propriu în fața celor la Toulouse

În ultimul meci pentru PSG, atacantul francez a ieșit repede la rampă și a deschis scorul după numai 8 minute de joc. Oaspeții au egalat repede prin reușita lui Thijs Dallinga din minutul 13. Până în minutul 68 niciuna din echipe nu a mai înscris, însă ocaziile au curs la ambele porți.

Al treilea gol al partidei a fost marcat de atacantul celor de la Toulouse. Atacantul oaspeților a punctat în minutul 68, după care în minutul 90+5, Frank Magri a stabilit scorul final al partidei PSG - FC Toulouse: 1-3.

Chiar dacă au pierdut, echipa de Parc des Princes sunt deja campioni în Ligue 1, cu 70 de puncte după 32 de etape. De partea cealaltă Toulouse este pe locul 10, cu 43 de puncte.

Ultimul meci pentru Mbappe în tricoul parizienilor

Galeria lui PSG și-au luat rămas bun de la Mbappe. Atacantul francez a anunțat oficial că nu își va prelungi contractul și urmează să părăsească formația franceze la finalul acestui sezon.

La ultimul meci pe teren propriu ultrașii lui PSG au pregătit un moment special Mbappe, cel mai bun marcator din istoria echipei. Din cele 329 de goluri înscrise în toată cariera, atacantul fracnze a marcat de 256 de ori în tricoul celor de la PSG.

Superstarul francez va ajunge la echipa de pe Santiago Bernabeu, Real Madrid. Galacticii au mai avut o tentativă să transfere atacantul de la PSG, însă Mbappe s-a răzgândit.

PSG, campioană în Ligue 1

Madrilenii au venit cu o nouă propunere pe care Kylian nu a mai refuzat-o. Doar că a doua oară, Florentino Perez, președintele galacticilor, a cerut în scris că Mbappe își va onora contractul. Real Madrid are un parcurs extraordinar în La Liga unde a câștigat trofeul cu patru etape înainte de final. În cupele eurpene, madrilenii vor juca finala Champions League împotriva celor de la Borussia Dortmund.