LIGA I. Petrolul Ploiești - Pandurii, 0-1. „Lupii” au pierdut contactul cu echipele care se bat pentru titlu

Petrolul Ploiești a fost învinsă, luni, pe teren propriu, de Pandurii Târgu Jiu, scor 0-1, în ultima partidă din etapa a 24-a a Ligii I.

Pandurii Târgu Jiu a câștigat meciul disputat, luni, la Ploiești, în fața Petrolului, în runda a 24-a a campionatului intern, și s-a impus cu scorul de 1-0. Unicul gol al întâlnirii i-a aparținut lui Momcilovici, în minutul 14, iar „lupii” nu au reușit nici măcar să egaleze, până la final. După acest eșec, Petrolul se află pe locul al treilea al clasamentului, cu 43 de puncte, la 6 distanță față de ASA Târgu Mureș, ocupanta locului secund, și la 13 în fața Stelei, liderul Ligii I.

„Am beneficiat de această pauză competiţională pentru a ne pune pe picioare din punct de vedere fizic. A fost o victorie muncită. Îmi felicit băieţii pentru determinare. E important că n-am primit gol. Azi am fost nevoiţi să jucăm fără 4-5 jucători importanţi. Mergem înainte şi sper să ne îndeplinim obiectivul”, a spus Edi Iordănescu, antrenorul Pandurilor, la Digi Sport.