LIGA I LA FOTBAL: FC Bra?ov - Steaua 3-1. „Ro?-alba?trii” sunt în vrie! Arbitrul Avram a dat patru penalty-uri în acest meci!

„Militarii” au terminat turul campionatului în genunchi, suferind a doua înfrângere în prima parte a sezonului. Dup? 1-3 la Vaslui a venit un nou 1-3, de data aceasta la Bra?ov, contra unei echipe „f?r? valoare”, cum a numit-o Sorin Câr?u atunci când ?i-a dat demisia de la gruparea de sub Tâmpa.

„Ro?-aba?trii” n-au reu?it asear? s?-?i spele imaginea dup? ru?inea cu VfB Stuttgart (1-5, în Liga Europa) ?i au confirmat c? ?i-au terminat „benzina” în acest sezon. Echipa lui Reghecampf a fost învins? de FC Bra?ov cu scorul de 3-1, într-n meci din cadrul etapei a 17-a din Liga I la fotbal. A fost al doilea e?ec din acest campionat dup? cel de la Vaslui, unde„ro?-alba?trii” au pierdut tot cu 3-1. În ultimele dou? jocuri ap?rarea Stelei a încasat opt goluri, iar atacul n-a mers: a punctat doar de dou? ori.

Arbitrul Marius Avram a dat patru penalty-uri în meciul de la Bra?ov, câte dou? pentru fiecare echip?. Stelistul Rusescu, golgheterul campionatului cu 15 reu?ite, a transformat lovitura din prima repriz?, dar a ratat-o pe cea din a doua parte a meciului. „Gaura” din banda dreapt? a ap?r?rii Stelei a fost din nou problema Stelei. Sârbul Novak Martinovici, care a disp?rut din echip? tocmai pentru c? n-a vrut s? joace pe acest post cu FC Copenhaga, a fost din nou dep??it de meci. Cu Martinovici funda? dreapta, Steaua  a luat trei goluri ?i în partida cu Astra, câ?tigat? de echipa lui Reghecampf cu 4-3.

La gazde, cea mai mare problem? p?rea s-o reprezinte postul de portar. În absen?a titularului Pedre Taborda, suspendat, înte buturile „stegarilor” a intrat necunoscutul Daniel Mutu, care a f?cut îns? un meci mare.

Paul Batin, atacantul care l-a impresionat pe Gigi Becali dup? presta?ia din partida cu FC Vaslui, a fost omul-meciului cu Steaua. Fostul juc?tor de la CFR Cluj a dat un gol, a contribuit decisiv la al doilea ?i a ob?inut penalty-ul din care Buga a marcat a treia oar?. Astra este la 7 puncte de Steaua, iar peste dou? runde urmeaz? meciul direct.

FC BRA?OV - STEAUA 3-1 Marcatori: Batin (15- penalty), P?un (61), Buga (85 - penalty) / Rusescu (24 - penalty)

FC BRA?OV: D. Mutu - Velayos, R. Machado, Cr. Munteanu, Cr. Ionescu - Viveiros, Mateiu, B. Madeira, I.Popa - Buga, Batin

Antrenor: Adrian Szabo

STEAUA: T?t?ru?anu - Martinovici, Chiriche?, Gardo?, Pârvulescu - Bourceanu, Prepeli?? - Chipciu, Cr. T?nase, M. Costea - Rusescu

Antrenor: Lauren?iu Reghecampf

Arbiru la centru: Marius Avram

Minutul 90+5: Final de meci. Steaua a suferit a doua înfrângere în acest campionat.

Minutul 87: Iese Batin, intr? Tame?.

Minutul 85: GOOL FC Bra?ov. Al patrulea penaly în acest meci, dup? faultul lui Gardo? la Batin! A transformat Buga.

Minutul 84: Iese Viveiros,intr? Brata. Minutul 80: Steaua a primit un penalty gratuit dup? o c?dere în careu a lui Adi Popa. Arbitrul a avut a doua gre?eal? la aceea?i faz? fiindc? nu l-a eliminat pe Cristi Ionescu, cum s-ar fi cuvenit dac? a dat penalty. Rusescu a tras peste poart?! Peste câteva momente, Adi Rocha a ratat de la 1 metrude poarta goal?!

Minutul 74: Steli?tii preseaz?, dar Daniel Mutu face meciul vie?ii.

Minutul 68: ?ut Chipciu, prinde Mutu.

Minutul 67: Ultima schimbare la Steaua: iese Martinovici, intr? Adi Rocha.

Minutul 61: GOOL FC Bra?ov. T?t?ru?anu a respins gre?it ?utul lui Batin, iar P?un a marcat din apropiere. Pârvulescu l-a privit pe bra?ovean cum a înscris de lân? el. P?un este o veritabil? sperietoare pentru Steaua. Când era la Astra a marcat de dou? ori în poarta „ro?-alba?trilor”, iar când juca pentru Poli Ia?i a mai înscris un gol superb în poarta steli?tilor. Minutul 58: Pârvulescu a tras, dar Daniel Mutu a re?inut. Steaua e mai insistent? în atac, dar bra?ovenii stau bine în ap?rare.

Minutul 54: Batin le-a dat din nou emo?ii steli?tilor, dar ?utul s-a dus al?turi de poart?.

Minutul 52: Schimbare la gazde: iese I. Popa, intr? P?un.

Minutul 49: Mare ocazie Steaua. Daniel Mutu a scos incredibil execu?ia lui Chiriche? ?i apoi s-a opus ?utului lui T?nase.

Minutul 46: A început partea secund?. Reghecampf a f?cut primele dou? schimb?ri: au ie?it Prepeli?? ?i Mihai Costea, au intrat Pintilii ?i Adi Popa.

Minutul 45: Pauz? la Bra?ov.

Minutul 43: Nu se mai joac? cine ?tie ce. Suporterii Stelei, circa 500, au aprins tor?e ?i au dat cu petarde. „Ro?-alba?trii” risc? o suspendare pentru urm?torul meciacas?, cel cu Astra Giurgiu.

Minutul 38: Chipciu a luat „galben” pentru proteste. Stelistul a fost faultat în preajma careului gazdelor, dar nu s-a dat nimic.

Minutul 28: Iulian Popa a tras pu?in peste porta lui T?t?ru?anu. Ap?rarea steli?tilor este foarte „sub?ire.

Minutul 24: GOOOL STEAUA. Rusescu a fost „cosit” în careu de Bruno Madeira ?i golgheterul campionatului a transformat penalty-ul. Rusescu a ajuns la 15 goluri în acest campionat.

Minutul 19: Ap?rarea oaspe?ilor a fost din nu „praf”, dar Viveiros a tras al?turi.

MINUTUL 15: GOOOL FC BRA?OV. Buga a fost faultat în careu de Chiriche?. Paul Batin a transformat f?r? emo?ii penalty-ul. Minutul 11: Chipciu a tras aiurea la cap?tul unui contraatac purtat de Rusescu.

Minutul 4: Prima ocazie a venit de pe partea lui Martinovici. Batin a tras la col?ul scurt, dar T?t?ru?anu a scos.

Minutul 1: A început partida.