LIGA EUROPA. Petrolul - Viktoria Plzen, 1-1. „Lupii” au scăpat victoria în prelungiri

Petrolul a remizat (1-1) în prima manşă a celui treilea tur preliminar, cu Viktoria Plzen, ratând victoria, după ce formaţia cehă a înscris în prelungirile partidei, iar „lupii” pornesc cu a doua şansă de calificare în meciul retur, din Cehia

În prima repriză a meciului, ploieştenii şi vicecampionii Cehiei au oferit un joc spectaculos, cu ocazii înregistrate de ambele părţi. Trupa lui Răzvan Lucescu ar fi putut să intre în avantaj la cabine, dacă Toto Tamuz nu ar fi fost stopat de Kozacik, care a reuşit să prindă în două rânduri execuţia petrolistului.

Ploieştenii au dominat al doilea act al partidei de pe stadionul "Ilie Oană". Iar inspiraţia tehnicianului grupării din "galben-albastre" de al introduce pe Adrian Mutu în joc a adus şi golul gazdelor, după un şut de excepţie la firul ierbii (75). Neşansa Petrolul a fost ca în prelungirile partidei să se vadă egalată. Kolar a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, din centrarea lui Limbersky (90+1).

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Hoban, Fanchone - Marinescu, Nepomuceno (Priso 74), Priso, Albin (Mutu 56), Teixeira - Tamuz (Nkoyi 87)

Viktoria: Kozacik - Reznik, Hubnik, Prochazka, Limbersky - Hrosovsky, Horvath - Petrzela, Vanek, Pilar (Kovarik 82) - Bakos

Arbitru: Anthony Taylor (Anglia)

Cartonase galbene: Albin 33, Priso 83 / Hubnik 39, Reznik 49