LIGA CAMPIONILOR. SHOW pe „Anfield Road”, în prima semifinală a competiției. S-au marcat 7 goluri, Liverpool e cu un pas în finală

Liverpool a câștigat cu scorul de 5-2 confruntarea cu AS Roma, ce a contat pentru prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor.

Liverpool este aproape de calificarea în finala Ligii Campionilor. Marți, pe „Anfield Road”, englezii s-au impus cu scorul de 5-2 în fața italienilor de la AS Roma, în prima manșă a semifinalelor. Gazdele au deschis scorul prin Mohamed Salah (36) și și-au dublat avantajul înainte de pauză, datorită aceluiași jucător, care a mai punctat în minutul 45. În repriza a doua, „cormoranii” au mai înscris de 3 ori, prin Sadio Mane (56) și Roberto Firmino (61 și 68). Îmn final, Roma a redus din diferență datorită lui Edin Dzeko (81) și Diego Perotti (85 - penalty). Meciul retur se va disputa, miercuri,, 2 mai. Astăzi se dispută cea de-a doua semifinală, între Bayern Munchen și Real Madrid.