LIGA CAMPIONILOR. Bayern - Șahtior, 7-0 și Chelsea - PSG, 2-2. Lucescu a trăit un COȘMAR, parizienii l-au îngenuncheat pe Mourinho

Bayern Munchen și PSG s-au calificat, miercuri seară, în „sferturile” Ligii Campionilor după ce au reușit să le elimine pe Șahtior Donețk, respectiv

Mircea Lucescu a suferit, miercuri, cea mai drastică înfrângere a carierei. Șahtior Donețk a pierdut partida retur cu Bayern, scor 0-7, după ce în tur scorul a fost egal, scor 0-0. Echilibrul s-a rupt în minutul 3, atunci când Kucher a faultat în careu, iar arbitrul l-a elimnat pe jucătorul „minerilor” și a acordat un penalty, transformat de Muller. Apoi, ucrainenii au asistat neputincioși la alte șase goluri ale campionaei din Bundesliga. Au înscris: Boateng (34), Ribery (49), Muller (52) Badstuber (63), Lewandowski (75) şi Gotze (87). Bayern merge fără probleme în sferturile de finală ale competiției.

Însă, marea surpriză a fost reușită de francezii de la PSG, care i-au eliminat pe englezii de la Chelsea Londra. După 1-1 în tur, oamenii lui Laurent Blanc păreau să nu aibă mari șanse, pentru că Zlatan Ibrahimovici a fost eliminat în minutul 31. Gazdele au deschis scorul în minutul 81, prin Cahill, și jocurile păreau făcute. Însă, în minutul 86, David Luiz a egalat și a trimis meciul în prelungiri. Chelsea a mai trecut o dată în avantaj, după ce Hazard a transformat o lovitură de la 11 metri, în minutul 96, iar lovitura fatală a fost dată de Thiago Silva, cel care l-a învins pe Courtois, cu o lovitură de cap, în minutul 114.