Ianis Hagi, un nou gol pentru Glasgow Rangers. Internaționalul român, aproape campion

Ianis Hagi a deschis scorul în partida pe care echipa sa, Glasgow Rangers, l-a câștigat pe teren propriu, cu Dundee, scor 4-1.

Ianis Hagi a marcat un nou, gol, duminică, pentru formația sa, Glasgow Rangers. Lidera din Scoția a defilat pe teren propriu și s-a impus cu scorul de 4-1. În confruntarea disputată contra celor de la Dundee United, în etapa a 30-a a campionatului intern. Hagi junior a deschis scorul pentru „alb-albaștri” în minutul 35.

La trei minute distanță, Ryan Kent a dublat avantajul celor de la Rangers. După pauză, meciul a fost rezolvat de reușitele lui Joe Aribo (minutul 48) și Alfredo Morelos (64). În minutul 67, Borna Barisici, jucătorul gazdelor, a ratat o lovitură de la 11 metri.

Ianis Hagi a fost titular și a stat pe teren până în minutul 63, Rangers este ca și campioană în Scoția, Celtic este departe

Oaspeții au marcat golul de onoare în minutul 86, prin Marc McNulty. Ianis Hagi a evoluat până în minutul 63, atunci când a fost schimbat cu Scott Arfield.

A fost o partidă total dezechilibrată. Gazdele au avut 22 de șuturi la poartă (11 pe poartă), în timp ce oaspeții au căutat ținta doar de 7 ori (4). Echipa antrenată de Steven Gerrard este lideră detașată în Scoția și se îndreaptă către titlul de campioană. Rangers a adunat 82 de puncte. Principala urmăritoare, Celtic Glasgow, are 64 de puncte și un meci mai puțin disputat.

FC Barcelona se chinuie în Primera Division. Inter a zdrobit-o pe AC Milan

Tot duminică, în Spania, FC Barcelona a remizat, pe teren propriu, cu Cadiz, scor 1-1. Catalanii continuă să agonizeze și sub comanda olandezului Ronald Koeman. „Roș-albaștrii” au deschis scorul prin Lionel Messi, cel care a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 32. Oaspeții au dat lovitură în minutul 89, atunci când Alex Fernandez a înscris și el de la punctul cu var. Barcelona este pe locul 3 în clasament, cu 47 de puncte. La 8 distanță de lidera Atletico Madrid.

În Italia, în derby-ul orașului Milano, Inter a învins-o pe AC Milan, în deplasare, scor 3-0. Golurile au fost marcate de Lautaro Martinez (5 și 57) și Romelu Lukaku (66).