Haos la AFM. Înscrierile în Programul Rabla pentru tractoare, anulate

Haos la AFM. Înscrierile în Programul Rabla pentru tractoare, anulatetractor / Sursa foto: dreamstime.com

Înscrierile în Programul Rabla pentru tractoare, anulate. Administraţia Fondului pentru Mediu (AFM) a anunţat luni anularea sesiunii de înscriere în cadrul Programului de stimulare a înnoirii Parcului naţional de tractoare şi maşini agricole autopropulsate din cauza problemelor tehnice apărute în cadrul sesiunii de depunere a cererilor de finanţare.

Înscrierile în Programul Rabla pentru tractoare, anulate

„Administraţia Fondului pentru Mediu anunţă anularea sesiunii de înscriere în cadrul Programului de stimulare a înnoirii Parcului naţional de tractoare şi maşini agricole autopropulsate, destinat producătorilor agricoli – persoane fizice”, anunţă AFM.

Administrația Fondului de Mediu

Administrația Fondului de Mediu Sursa foto: Arhiva EVZ

Această măsură a fost determinată de un trafic extrem de ridicat înregistrat pe platforma informatică aferentă Programului Rabla pentru Tractoare, fapt ce a condus la funcţionarea cu sincope a aplicaţiei.

„Având în vedere problemele tehnice apărute în cadrul sesiunii de depunere a cererilor de finanţare pentru Programul Rabla pentru Tractoare, care a debutat astăzi la ora 10:00, generate de suprasolicitarea aplicaţiei informatice, am decis anularea acestei sesiuni.

Deşi aplicaţia a permis înregistrarea cererilor într-un interval extrem de scurt, pe parcursul procesului de înscriere au fost înregistrate sincope şi blocaje care au afectat funcţionarea optimă. În acest context, pentru a asigura corectitudinea şi echitatea accesului la finanţare, AFM va relua sesiunea de depunere la o dată ce va fi comunicată ulterior”, spune Florin Bănică, preşedintele Administraţiei Fondului pentru Mediu.

Mircea Fechet

Mircea Fechet. Sursă foto: Facebook

Ar putea fi vorba de un atac cibernetic

În prezent, se desfăşoară o analiză tehnică detaliată pentru identificarea cauzelor care au dus la blocarea sistemului. Specialiștii AFM nu exclud posibilitatea unui „atac cibernetic”.

Înscrierile vor fi reluate după efectuarea verificărilor şi rezolvarea deficienţelor aplicaţiei informatice, la o dată care va fi stabilită şi comunicată ulterior. ”Ne cerem scuze pentru disfuncţionalităţile apărute şi vă asigurăm că vom depune toate eforturile pentru reluarea programului”, mai arată AFM.

Fechet a făcut plângere penală

Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor a anunţat, printr-un mesaj video, că a făcut plângere penală împotriva celor care încearcă să înşele potenţialii beneficiari ai programului „Rabla pentru tractoare”.

Acesta a declarat că infracţiunile vizate sunt înşelăciune, fraudă informatică şi perturbarea funcţionării sistemelor informatice. „Să nu umblăm cu prostii. Nu doar că puteţi avea probleme legale, dar puteţi rămâne şi fără finanţare”, a avertizat ministrul. Programul „Rabla pentru tractoare”, începe luni, la ora 10.00.

„Am promis corectitudine şi transparenţă şi din acest motiv semnez plângerea penală pe care o voi adresa procurorului şef al Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti împotriva celor care încearcă să înşele potenţialii beneficiari promiţându-le că îi pot băga în faţa celorlalţi aplicanţi de bună credinţă”, anunţa, în urmă cu câteva zile, într-un mesaj pe pagina sa de Facebook, ministrul Mircea Fechet.