HANDBAL. Finală de POVESTE în Liga Campionilor. Gyor A CUCERIT trofeul, după ce a trecut de Vardar Skopje în prelungiri

Gyor ETO a câștigat finala Ligii Campionilor, după victoria obținută, duminică, împotriva grupării Vardar Skopje, din Macedonia, scor 27-26.

Gyor ETO și-a apărat trofeul Ligii Campionilor și a câștigat, pentru al doilea an consecutiv competiția continentală. Echipa maghiară s-a impus, duminică, la Budapesta, în finala disputată împotriva macedonencelor de la Vardar Skopje, scor 27-26, după prelungiri. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal, 20-20, sportivele din Ungaria reușind să marcheze cu 15 secunde înainte de final. În ultima secundă a timpului suplimentar, handbalistele de la Vardar au ratat în situație de „unu la unu” cu portarul. Anul trecut, Gyor a câștigat trofeul după o finală disputată tot împotriva macedonencelor, scor 31-30 după prelungiri.