Gigi Becali aplică tratamentul cu electroșocuri, FCSB nu respire

Finanțatorul critică, schimbă căpitanii, dictează strategiile tehnice și concedierile. Antrenorul Nicolae Dică nu contează, iar fostul internațional român s-a și resemnat cu poziția de paravan.

FCSB este în colaps, după ce a ratat calificarea în grupele Ligii Europa. Eșecul cu Rapid Viena (scor 1-3 și 2-1) a lăsat urme adânc la gruparea „roșalbastră”, iar oamenii lui Nicolae Dică nu și-au revenit. În ultima etapă a Ligii I Betano, FCSB a remizat pe teren propriu cu FC Botoșani, scor 2-2. Meciul s-a disputat la Voluntari, pentru că, pe „Arena Națională”, suprafața de joc seamănă cu o tarla de cartofi. Vicecampioana părea să aibă parte de o întâlnire reconfortantă, după ce Dennis Man a deschis scorul în minutul 4 și Harlem Gnohere a dublat avantajul din penalty, în minutul 21.

„Noi nu suntem deloc o echipă mare”

Însă, moldovenii au revenit prin Enriko Papa (53) și Mihai Roman II (75). „Roș-albaștrii” au pierdut două puncte, prilej pentru finanțatorul Gigi Becali să iasă la rampă. „Noi nu suntem deloc o echipă mare. O echipă mare, la 2-0, plimba mingea până când adversarii își scuipau ficații. Noi nu suntem o echipa mare!”, a spus Becali, care a precizat totuși că nu-și face probleme în privința titlului.

„N-am nicio problemă, pentru că nu cred că-mi poate lua cineva campionatul. Dar, când esti egalat la 2-0 acasă, ai deja o problemă de valoare, de noblețe.” Pentru Gigi Becali, antrenorul Nicolae Dică este doar un paravan, iar finanțatorul nu se sfiește să spună acest lucru.

Zlatinski, criticat după 45 de minute

Latifundiarul din Pipera a reușit performanța de-a face praf un jucător după 45 de minute. Este vorba despre Hristo Zlatinski, adus gratis de la „U” Craiova. Titularizat cu FC Botoșani, bulgarul a fost schimbat la pauză. Becali a concluzionat: „Îmi pare rău că l-am luat”. După o jumătate de oră a revenit și a spus, la Digi Sport: „Am glumit, am zis să fac o glumă. Ce a fost, a jucat o repriză. Trebuie încercat!”

Becali s-a implicat și în alegerea căpitanului echipei. La jocul cu FC Botoșani, banderola a fost purtată de Bogdan Planici. Decizia a fost luată de finanțator, după meciul cu Rapid Viena. „Florin Tănase o să frece banca. Dacă el în minutul 43 cere schimbare... Nu are ruptură sau ceva. Mai joacă, mă, două minute. Când intru în vestiar, mă duc și îi spun că nu merită banderola”, l-a amenințat Becali pe Tănase, și s-a ținut de cuvânt.