Gestul impresionant făcut de Simona Halep! Nu a mai stat pe gânduri și i-a ajutat. Ceremonie cu surprize Sursa: EPA/ALI HAIDER

Simona Halep a participat la ceremonia tragerii la sorți a turneului de la Madrid. Sportiva nu a mai stat pe gânduri și i-a ajutat pe organizatori, dar a fost urm[rit[ de ghinion. Vedeta tenisului a fost oaspetele de onoare al evenimentului.

Simona Halep a participat la ceremonia tragerii la sorți a turneului de la Madrid. Campioana a decis să-i ajute pe organizatori, dar finalul nu a fost cum și-a imaginat.

Sportiva a fost oaspete de onoare la ceremonia tragerii la sorți de marți, în urma căreia a fost stabilit tabloul principal de la Madrid. Aceasta i-a oferit o mână de ajutor directorului competiției, Feliciano Lopez, dar a fost o zi cu ghinion. În al doilea tur, Simona ar putea da ochii cu Paula Badosa, ocupanta locului 2 mondial.

Halep, aflată pe poziția 21 WTA în această săptămână, va debuta la Madrid împotriva lui Shuai Zhang (China, 40 WTA), în timp ce Sorana Cîrstea (27 WTA) se va duela cu Nuria Parrizas-Diaz (Spania, 52 WTA). Turneul de la Madrid se va ține între 26 aprilie - 8 mai și sunt în joc sume de 6,57 milioane de euro.

Ce a făcut Simona Halep la Madrid?

Vedeta tenisului s-a implicat în tragerea la sorți a turneului de la Madrid, deținut de Ion Țiriac timp de 12 ani. Miliardarul a vândut competiția firmei IMG. Cu toate că afaceristul român nu mai deține competiția, organizatorii nu au putut să nu o invite pe Simona Halep.

sursa foto: Pro Sport

După ce Simona și-a aflat adversara, aceasta a plecat la antrenamentul cu Patrick Mouratoglou: „Iată pe cine avem aici! Campioana noastră din 2016 și 2017! Bine ai venit la Madrid, Simona Halep”, a fost mesajul organizatorilor după ce Simona Halep a aterizat în Spania.

„Mutua Madrid Open” i-a oferit mereu motive de fericire Simonei Halep. Sportiva a câștigat în anul 2016, după 6-2, 6-4 în finala cu Dominika Cibulkova (Slovacia). Aceasta a avut parte de reușite și anul următor, scor 7-5, 6-7(5), 6-2 în finala cu Kristina Mladenovic din Franța.

Le ediția din 2022, Simona Halep va fi împotriva lui Shuai Zhang în turul I. Există șanse mari să se dueleze cu Paula Badosa în turul secund, Cori Gauff (SUA, 16 WTA) în optimi, Ons Jabeur (Tunisia, 10 WTA) în sferturi, Aryna Sabalenka (Belarus, 4 WTA) în semifinale și Iga Swiatek (Polonia, 1 WTA) în finală.