„Galacticii” au intrat în criză

Real Madrid a cedat prima poziție în La Liga, în favoarea Barçei, după o remiză surprinzătoare în ultima etapă de campionat, cu ocupanta locului 12

La Liga și-a schimbat liderul, miercuri, după consumarea etape a 25-a. La Madrid, Real a fost foarte aproape de a pierde confruntarea cu coupanta locului 12, Las Palmas. Partida de pe „Bernabeu” s-a încheiat la egalitate, scor 3-3, dar cei care au suferit au fost „galacticii” lui Zinedine Zidane.

Ronaldo a salvat un punct

În decursul celor 90 de minute, madrilenii l-au pierdut pe Gareth Bale (eliminat la începutul reprizei secunde), iar abia în minutul 89, Cristiano Ronaldo și-a salvat echipa de la un dezastru total. Ba mai mult, Alvaro Morata a avut și trei goluri anulate.

Dintre cele trei punct puse în joc, gazdele s-au ales doar cu unul, care nu le-a salvat, însă, poziția de lider, cea pe care o ocupau până la ora meciului cu Las Palmas. Astfel, FC Barcelona a urcat pe prima treaptă a podiumului din La Liga, cu 57 de puncte, cu unul mai mult față de Ronaldo & Co. Ce-i drept, Real are și un meci mai puțin disputat în primul eșalon.

Practic, Real nu și-a putut mări avantajul față de rivalii de la „Camp Nou”. În ultimele cinci meciuri din campionat, madrilenii au bifat trei victorii, o remiză și o înfrângere. De partea cealaltă, Barcelona a câștigat fiecare partidă din acest total. Tot miercuri, gruparea catalană a făcut instrucție pe teren propriu, cu Sporting Gijon, scor 6-1.

Pleacă Luis Enrique

Victoria a părut a fi cu gust amar pentru catalani. Imediat după fluierul final, tehnicianul Luis Enrique și-a anunțat elevii că nu va mai continua pe banca echiepi, din sezonul viitor, pentru a se „putea relaxa”. Potrivit presei din Spania, oficialii clubului catalani a trecut pe listă două variante de înlocuitor: olandezul Roland Koeman (cu Xavi „secund”) și „principalul” lui Athletic Bilbao, Ernesto Valverde.