Fotbalistul Jonathan Clauss, victima unui nou jaf. A plecat acasă în timpul meciului Sursa foto: Jonathan Clauss/ Instagram

Locuința lui Jonathan Clauss, fotbalistul de la Olympique Marseille, a fost spartă pentru a doua oară de hoți. Deși echipa sa era pe teren, după ce a aflat vestea, fotbalistul a plecat acasă la pauză.

La câteva zile după ce a suferit o accidentare în timpul meciului Franța-Chile de pe Velodrome, jucătorul a revenit duminică seara pe stadionul Olympique de Marseille pentru a urmări din tribune meciul cu Paris Saint-Germain (2-0).

Dar, totul pentru scurt timp.

Jonathan Clauss, din nou ținta hoților

Partenera sa a confirmat pe platforma sa de Instagram că locuința lor a fost vandalizată în timpul desfășurării meciului dintre Olympique Marseille și Paris Saint-Germain.

„Ieri a trebuit să plecăm în grabă de la meci la pauză”, a scris ea. „A doua spargere în patru luni. Este foarte supărător şi tulburător. Din fericire, ne făcusem un obicei ca Praline (câinele lor, n.r.) să fie îngrijit în nopţile de meci”.

Hoții profită de momentele în care se desfășoară meciuri, ale căror program este cunoscut de toată lumea, pentru a pătrunde în locuințele fotbaliștilor care sunt pe teren, potrivit News.ro.

jaf

Jaf. Sursa foto: Arhiva EvZ

Fundașul a suferit o ruptură de mușchi

În ultimul meci al echipei naționale franceze marți la Vélodrome, Jonathan Clauss a fost nevoit să facă loc pentru Jules Koundé în minutul zece din cauza unei accidentări la mușchii coapsei.

Așa că, acesta va trebui să aștepte mult timp înainte de a reveni pe teren. Conform informațiilor raportate de Le Parisien și La Provence, fundașul dreapta a suferit o ruptură în mușchiul coapsei piciorului stâng, așa cum au arătat examinările suplimentare efectuate miercuri la Marseille.

Prin urmare, se preconizează că va fi absent timp de trei până la patru săptămâni.

Jonathan Clauss

Sursa foto: Jonathan Clauss/ Instagram

Drept urmare, Clauss nu a putut participa la meciul clasic împotriva Paris Saint-Germain de duminică, nici la meciul cu Lille (5 aprilie), și nici la dubla confruntare cu Benfica în Europa League (11 și 18 aprilie).

Acest lucru reprezintă o lovitură dureroasă pentru OM, care se confruntă de ceva vreme cu două înfrângeri consecutive împotriva lui Villarreal în optimile de finală ale Europa League, și apoi împotriva lui Stade Rennais în Ligue 1.

Situația este cu atât mai dificilă cu cât jucătorul fostului Lens se alătură unei liste deja substanțiale de jucători accidentați, printre care Ulisses Garcia, Samuel Gigot, Bamo Méïté și Amir Murillo, toți fiind opțiuni potențiale pentru a acoperi postul de fundaș lateral, potrivit beinsports.com.