Fotbalistul care a murit din cauza unui ATAC de CORD a jucat în 1993 într-un meci care a marcat ISTORIA. Un alt protagonist al acelei partidei a avut mari probleme cu inima

Trifon Ivanov, fotbalist reprezentativ pentru naționala Bulgariei, a dispărut fulgerător, răpus de un atac de cord, la 50 de ani. Bulgarul a scris istorie, alături de coechipierii săi, după un meci istoric, jucat la Paris, în 1993, și căruia i s-a pus eticheta „de infarct”.

Trifon Ivanov, fost internațional bulgar, s-a stins din viață, sâmbătă, la 50 de ani. Un atac de cord l-a răpus pe fundașul care a fost componentul celei mai bune generații din istoria fotbalului din țara vecină. Ivanov a jucat de 76 de ori pentru prima reprezentativă, a marcat 6 goluri și a fost coechipier cu Hristo Stoichkov, Krasimir Balakov, Luboslav Penev, Yordan Letchkov sau Boris Mihailov. Bulgarii au atins apogeul la la turneul final din SUA – 1994, acolo unde au ajuns până în semifnale (1-2 cu Italia) și au jucat finala mică (0-4 cu Suedia).

Însă, înainte de a traversa Oceanul, Bulgaria a trăit una dintre cele mai dramatice calificări la un turneu final. În preliminarii, „alb-verzii” au făcut parte dintr-o grupă, alături de Franța, Suedia, Israel, Finlanda și Austria. Cu două etape înainte de final, naționala din Hexagon era ca și calificată la Mondial. Pentru a obține biletele, „cocoșii” aveau nevoie de un rezultat de egalitate, în meciul cu Israel sau în cel cu Bulgaria. Ambele întâlniri s-au juvat pe „Parc des Princes” și aveau să consemneze un șoc în fotbalul mondial. Mai întâi, francezii au pierdut cu scorul de 2-3 întâlnirea cu israelienii, după ce au condus cu 2-1 în minutul 83. Așadar, soarta calificării avea să se decidă în jocul cu naționala lui Hristo Stoichkov, antrenată de Dimiter Penev.

Marele eveniment a fost consemnat la data de 17 noiembrie 1993. Gazdele au deschis scorul prin Eric Cantona (31) și nimic nu anunța dezastrul ce avea să urmeze. Bulgarii au reintrat în joc, datorită lui Emil Kostadinov, cel care a egalat în minutul 37. Jocul a curs spre un rezultat de egalitate. Francezii nu au mai riscat să se lase descoperiți, iar bulgarii nu mai aveau forță să spere. Însă, în minutul 90, oaspeții au dezlănțuit un contraatac memorabil, finalizat de Kostadinov. A fost golul care a trimis Bulgaria la Mondialul din SUA. De partea cealaltă, Franța avea să bifeze o ratare uluitoare. La acea vreme, „cocoșii” erau antrenați de celebrul Gerard Houllier, secondat de Aime Jacquet.

Cei doi se bazau pe mari nume ale fotbalului: Eric Cantona, David Ginola, Jean-Pierre Papin, Marcel Desailly sau Didier Deschamps. Ratarea a declanșat un mare scandal în Hexagon, iar Houllier i-a lăsat locul „secundului” său. „Și-a bătut joc de o națiune întreagă. Nu mai e loc pentru el la națională”, au scris ziariștii din Hexagon. La cinci ani distanță, în 1998, Jacquet avea să devină campion mondial cu Franța, la turneul organizat chiar pe teren propriu. Houllier, omul care a rămas împietrit la golul lui Kostadinov și nu s-a putut mișca minute bune, și-a văzut de treabă și a ajuns la Liverpool. În 2002, antrenorul a suportat o intervenție de by-pass. Inima lui Gerard, greu încercată, a avut nevoie de sprijinul chirurgilor, pentru a continua să bată. Un alt actor al meciului fabulos de pe „Parc de Princes” a fost Trifon Ivanov. Bulgarul a făcut parte din primul „unsprezece” și a trăit, la Paris, în acea noapte de toamnă târzie, una dintre cele mai mari satisfacții din carieră.