Tragedie în LaLiga. Suporter mort în tribunele unui meci de fotbal

Tragedie în LaLiga. Suporter mort în tribunele unui meci de fotbal Sursa foto: Twitter

Un suporter a murit în tribunele meciului de fotbal dintre Granada - Bilbao, disputat în campionatul spaniol. Partida a fost întreruptă în minutul 18, momentul decesului, și urmează să fie reprogramată cu altă ocazie. .

Fotbal, LaLiga din Spania. Un suporter a murit în tribunele meciului dintre Granada și Athletic Bilbao. Jocul a fost întrerupt în minutul 18, la scorul de 1-0 pentru formația din Bilbao. Spectatorul a suferit un stop cardiorespirator și nu și-a mai revenit, în ciuda intervenției echipelor medicale.

Fotbal cu final tragic în LaLiga

Partida dintre Granada și Athletic Bilbao a fost întreruptă în minutul 18, la scorul de 1 - 0 pentru Athletic. Motivul a fost o situație dificilă care s-a petrecut în tribune. Un spectator a suferit un stop cardiorespirator, în spatele porții lui Unai Simon. Cei din preajmă l-au văzut cum i se face brusc rău și se prăbușește la pământ.

Echipele medicale au intervenit și au încercat să-l readucă în simțiri, însă eforturile au fost zadarnice. Omul a făcut stop cardiorespirator și a murit în fața tuturor.

Meciul de fotbal a fost întrerupt, la decizia arbitrului de centru, după ce suporterul a murit. Partida va fi reprogramată pentru cele 72 de minute care au mai rămas de jucat.

Partida a fost întreruptă

Arbitrul Miguel Ortiz a decis să oprească jocul de fotbal și a permis echipelor medicale ale celor două grupări să acorde îngrijiri bărbatului prăbușit. Din informațiile presei spaniole, suporterul nu și-a mai revenit, deși medicii au încercat să-l resusciteze cu ajutorul defibrilatoriului.

După 20 de minute, arbitrul Miguel Ortiz Arias a trimis cele două formații la vestiare. În prima fază a sperat că suporterul își va recăpăta cunoștința. S-a făcut și un anunț al crainicului stadionului, informând că spectatorul, aflat într-o stare gravă nu poate fi transportat la spital pănă ce nu va fi stabilizat. A fost zadarnic, căci bărbatul nu și-a mai revenit, iar după aproximativ o oră a fost declarat decesul.

În aceste condiții, jucătorii celor două echipe de fotbal au fost de acord cu propunerea de a se abandona partida. Liga spaniolă a aprobat decizia luată pe Estadio Nuevo Los Carmenes.

Fotbal, gest special al portarului Unai Simon

Unai Simon, portarul echipei de fotbal Athletic Bilbao a fost aplaudat de întreg stadionul. El a fost cel care a observat că spectatorului i s-a făcut rău în spatele lui.

Unai i-a avertizat pe ceilalți jucători care au cerut ajutorul medicilor. Nico Williams și Uzuni au fugit către banca de rezerve a bascilor, anunțând episodul dramatic. Astfel, în scurtă vreme, un echipaj de paramedici l-au preluat pe bărbatul căzut la pământ.