FOTBAL EUROPEAN. SPECTACOL total în două derby-uri din Premier League. S-au marcat 6 goluri în Arsenal Tottenham, Liverpool s-a impus DRAMATIC în fața concitadinilor de la Everton

Arsenal Londra a câștigat, duminică, meciul disputat pe teren propriu, împotriva celor de la Tottenham, iar Liverpool a învins-o pe Everton, scor 1-0.

Într-o confruntare de tradiție în fotbalul englez, Arsenal Londra s-a impus, duminică, acasă, în fața rivalilor de la Tottenham, scor 4-2, în etapa a 14-a a Premier League. Gazdele au deschis scorul prin Aubameyang (10-penalty), oaspeții au trecut în avantaj după reușitele lui Eric Dier (30) și Harry Kane (34 - penalty). În repriza a doua, „tunarii” au punctat de 3 ori, datorită lui Aubameyang (56), Lacazette (75) și Torreira (77). Vertonghen, jucătorul oaspeților, a fost eliminat în minutul 85.

Tot duminică, FC Liverpool a câștigat derby-ul cu Everton, jucat pe teren propriu, scor 1-0. „Cormoranii au dat lovitura în minutul 90+6, grație lui Origi. Lidera clasamentului este Manchester City (38), urmată de Liverpool (36) și Chelsea (31).