FCSB - Farul Constanța, în Superliga. Echipa lui Hagi a scos un rezultat egal în prelungiri (1-1). Update Sursa foto: GSP

FCSB și Farul au încheiat la egalitate, scor 1-1, ultimul meci din etapa 24 din Superliga, pe Arena Națională. Farul a marcat golul egalării din penalty, în minutele de prelungiri, după ce un alt gol i-a fost anulat în minutul 58, printr-o decizie VAR.

Update 2: Joyskim Tchakonte Dawa de la FCSB faultează dur un adversar și arbitrul acordă penalty. Decizia a fost luată după verificarea VAR. Ionuț Larie de la Farul marchează de la punctul cu var cu piciorul drept! Ștefan Târnovanu a fost aproape de a apăra.

Update 1: Golul egalizator înscris de Farul Constanța a fost anulat după șapte minute, printr-o decizie VAR. După ce a revizuit situația, arbitrul a anunțat că golul pentru Farul este anulat din cauza unui offside.

FCSB dispută ultima partidă din etapa a XXIV-a a Superligii la fotbal. Partida se dispută pe Arena Națională, în prezența a aproximativ 12.000 de spectatori. Scorul este egal, 1 -1, în minutul 58.

În minutul 55, Baba Alhassan a deschis scorul pentru FCSB. Este primul gol al mijlocașul. Egalarea a venit rapid, prin Louis Munteanu, după doar trei minute.

Echipa lui Gigi Becali este lider detașat în Superliga României după primele 23 de etape. FCSB a ajuns la 50 de puncte, dar cele două contracandidate la titlu, CFR Cluj și Rapid, au câștigat în această etapă. În caz de succes al Farului, cele două urmăritoare se pot apropia de primul loc.

FCSB - Farul, caseta tehnică

FCSB: Târnovanu - Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovic - Lixandru, Șut, Alhassan - Luis Phelipe, Băluță, Oct Popescu;

• Rezerve: Vlad, Panțîru, Florinel Coman, Miculescu, Pandele, Toma, Ov. Popescu, Matyas Laszlo, Pantea, M. Manolache, Radaslavescu, D. Popa
  • Absent: Darius Olaru (suspendat)
  • Antrenor: Elias Charalambous

Farul: Buzbuchi - Dussaut, M. Popescu, Larie, Ganea - Vînă, Queiros, Deaconu - Rivaldinho, L. Munteanu, Budescu

• Rezerve la meciul cu FCSB Mușat, Kiki, Boli, Grameni, G. Marins, Nedelcu, Grigoryan, N. Popescu, Stoian, Dănuleasă, L. Andronache, I. Cojocaru
  • Absenți: Sîrbu, T. Băluță (accidentați)
  • Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru FCSB - Farul: Horațiu Feșnic (Cluj) / A1: Sebastian Gheorghe (Suceava) / A2: Daniel Mitruți (Craiova) / Arbitru VAR: Andrei Chivulete (București) / Arbitru AVAR: Adrian Vornicu (Iași) / R1: Iulian Dima (București) / Observator arbitri: Sorin Boca (Iași)

fotbal

Sursa foto: Facebook

Importanța jocului de pe Arena Națională

Meciul din această seară este important pentru ambele echipe. Dacă va câștiga, FCSB va rămâne la o distanța de 11 puncte față de urmăritoarele sale. De partea cealaltă, campioana FC Farul Constanța a ajuns pe locul cinci, după victoria Universității Craiova cu Sepsi OSK, scor 2-1.

În cazul în care Farul va câștiga, constănțenii se vor apropia la 11 puncte de FCSB. Ei pot intra, astfel, în calculele pentru titlu de campioană. În tur, echipa bucureșteană s-a impus la Constanța, scor 0-1.

FCSB vine după victorii, două remize şi două înfrângeri, pe teren propriu, în ediţia curentă. De partea cealaltă, dobrogenii sunt neînvinşi în precedentele trei deplasări din campionat. În acest interval Farul Constanța a bifat două succese (3-2 la Poli Iaşi, 2-1 la Universitatea Craiova) şi un egal (0-0 la UTA).

Cele două echipe, FCSB și Farul, s-au mai întâlnit în campionat de 35 de ori. De 23 de ori s-au impus roş-albaştrii bucureşteni, de opt ori au câştigat dobrogenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

Gică Hagi și-a schimbat prioritățile. Părăsește banca echipei din Ovidiu

Gica Hagi. Sursa foto: Facebook

FCSB - Farul Constanța, de ziua lui Gică Hagi

Antrenorul formaţiei Farul Constanţa, Gheorghe Hagi, a declarat despre meciul cu FCSB că întâlneşte un adversar foarte bun, în formă. Hagi a adăugat că şi echipa sa este în formă şi speră să câştige această partidă. Hagi a declarat, într-o conferinţă de presă, că a început anul cu meciuri grele pe care le-a câştigat.

„Am avut începutul de an cu meciuri foarte grele.  Două le-am trecut foarte bine, am câştigat.  Am arătat că suntem în formă, suntem pe un drum bun. Vine al treilea meci cu un adversar la fel de puternic, la fel de tehnic. Trebuie să participăm la ambele faze, trebuie să dăm tot ce avem noi mai bun, trebuie să credem în ce facem şi să avem curaj”, a declarat Gică Hagi, înainte de meciul cu FCSB.

Antrenorul Farului a declarat că echipa sa va juca pentru victorie la București, împotriva liderului clasamentului. El a spus că Farul Constanța va încerca să înscrie în meciul cu FCSB

„Va fi un meci cum au fost toate între noi şi ei, dar nu numai cu ei, cu toate echipele bune, noi tot timpul am ieşit la joc şi am încercat să avem personalitate şi să ne impunem şi să încercăm să câştigăm. Cu ideea aceasta mergem să construim succesul nostru la Bucureşti şi sperăm să-l obţinem.  Suntem conştienţi că întâlnim un adversar foarte, foarte bun, capabil să joace un fotbal foarte bun, să marcheze, un adversar care a demonstrat până în momentul de faţă că e într-o formă foarte bună şi sperăm că, cum şi noi, suntem în formă să iasă un meci foarte bun şi noi să fim cei care o să câştigăm acest meci”, a mai afirmat antrenorul Farului despre meciul cu FCSB.