„Extratereștrii” au devenit oameni

Campionatul Spaniei s-a încins la maximum, după ce FC Barcelona a pierdut cel de-al doilea meci consecutiv

FC Barcelona dă semne vizibile de oboseală, în finalul acestui sezon.

Sâmbătă seara, catalanii au pierdut surprinzător, în deplasare, la Real Sociedad (scor 0-1), în etapa a 32-a din Primera Division, iar lucrurile devin extrem de complicate pentru catalani. Unicul gol al întâlnirii a fost reușit de Oyarzabal, în minutul 5, iar „extratereștrii” n-au putut răpune, până la final, defensiva bascilor. Îngrijorător este că, în ultimele patru partide, Lionel Messi nici n-a înscris, nici n-a pasat decisiv.

Gâlcă n-a făcut față

Pentru Barcelona a fost cel deal doilea eșec consecutiv în La Liga, după ce Real Madrid plecase victorioasă de pe „Camp Nou”, scor 2-1. „Roșalbaștrii” aveau mare nevoie de trei puncte la Sociedad, pentru că, tot în runda a 32-a, Atletico Madrid s-a impus pe terenul celor de la Espanyol Barcelona, scor 3-1.

Formația lui Costel Gâlcă a deschis scorul prin Diop, după o jumătate de oră, și a sperat că va putea rezista atacurilor oaspeților. N-a fost așa, pentru că elevii lui Diego Simeone au punctat prin Torres (35), Griezmann (59) şi Koke (89).

Doar trei puncte diferență între catalani și Atletico

Real Madrid s-a distrat acasă, cu Eibar (scor 4-0), fiind cu gândul mai mult la returul de marți, cu Wolfsburg, din „sferturile” Ligii Campionilor. Cu șase runde înainte de încheierea Primerei Division, lupta pentru titlu a reînviat. Barcelona e lider, cu 76 de puncte, și e urmată de Atletico (73) și Real (72).