UEFA contestată de la Ankara. Politicienii turci dezaprobă suspendarea fundașului Merih Demiral Euro 2024 Sursa foto: X

Turcia. Euro 2024 stârnește patimi la nivelul politicienilor turci, nemulțumiți de o decizie a UEFA. Forul european de fotbal l-a sancționat pe fundașul Merih Demiral pentru un gest considerat inadecvat.

Fundașul turc a fost sancționat pentru o fotografie, în care apare făcând un semn aparținând unei grupări turce de extremă dreaptă. Oficialii UEFA au decis ca fotbalistul să nu mai joace următoarele două partide ale echipei sale naționale.

Euro 2024 provoacă patimi la Ankara

Ministrul turc al Sporturilor a condamnat „decizia nedreaptă” a UEFA de suspendare a jucătorului de fotbal. Merih Demiral a fost autorul unei celebrări controversate după calificarea în sferturile de finală ale Euro 2024. Turcia a reușit să acceadă în fazele superioare ale competiției după ce a învins Austria, scrie AFP. După gestul controversat, forul european de fotbal a decis ca fotbalistul să stea pe bancă două meciuri.

„Condamnăm decizia nedreaptă şi părtinitoare a UEFA, care nu are temei juridic şi pe care o considerăm pur politică”, a scris ministrul Osman Aşkin Bak, pe reţeaua de socializare X.

Gestul controversat, de la Euro 2024, care l-a costat pe Demiral a fost făcut pe contul său de pe X (Twitter). Fotbalistul turc a postat o fotografie în care a sărbătorit unul dintre golurile sale ridicând brațele și făcând un gest atribuit unei organizații turce de extremă dreaptă, „Lupii gri”. Imaginea a fost distribuită pe scară largă pe reţelele de socializare.

Merih Demiral

Merih Demiral comițând un gest controversat Sursa foto: X

Gestul a stârnit controverse în Germania

Gestul fotbalistului turc la Euro 2024 a fost criticat de ministrul german de Interne Nancy Faeser. Aceasta a subliniat, într-o postare, că „simbolul extremiştilor de dreapta turci nu are loc pe stadioanele noastre”.

„Folosirea fotbalului european ca platformă pentru rasism este total inacceptabilă. Aşteptăm ca UEFA să investigheze cazul şi să ia în considerare sancţiuni”, a subliniat Nancy Faeser.

Informaţia privind suspendarea lui Demiral pentru două meciuri nu a fost confirmată, oficial. de UEFA. Pe de altă parte, Federația Turcă de fotbal a dezmințit că jucătorul ar fi fost suspendat la Euro 2024.

UEFA nu a confirmat suspendarare la Euro 2024

Turcia s-a calificat în sferturile de finală la Euro 2024 după ce a învins Austria cu scorul 2-1. Echipa turcă a deschis scorul în secunda 57 prin fotbalistul contestat, Merih Demiral. El a reușit cel mai  rapid gol al fazelor eliminatorii din turneele finale ale Campionatului European.

Tot Demiral a fost aproape de majorarea scorului, în minutul 24, când a şutat peste poartă. Iar în minutul 59 acelaşi jucător a înscris pentru 2-0, dintr-un corner executat de Arda Guler.

Turcia urmează să joace cu Olanda în sferturile de finală ale Euro 2024, pe 6 iulie la Berlin. La meci şi-a anunţat prezenţa şi preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan.