Dinamo - Rapid 3-2. "Câinii roşii" au revenit de la 0-2!

Dinamo s-a impus cu scorul de 3-2 în faţa formaţiei Rapid Bucureşti în primul derby bucureştean al sezonului în Liga I, în etapa a 4-a.

Giuleştenii au condus cu 2-0 la pauză în Şoseaua Ştefan cel Mare, după o "dublă" a lui Ovidiu Herea. Oamenii lui Şumudică au controlat prima repriză, iar scorul putea fi chiar mai drastic dacă Herea concretiza alte două imense ocazii de gol.

După pauză şi odată cu intrarea pe teren a lui Liviu Ganea, care l-a înlocuit pe "invizibilul" Andrei Cristea, lucrurile s-au schimbat. Dinamo a atacat în valuri şi a reuşit să întoarcă scorul până în minutul 65. Liviu Ganea a realizat şi el "dubla", în timp ce Torje a stabilit scorul final cu un şut superb, în vinclul porţii lui Bornescu.

În urma victoriei, Dinamo urcă pe primul loc în clasament, la egalitate de puncte (10) cu Gaz Metan Mediaş, în timp ce Rapid rămâne cu cele cinci puncte acumulate în primele trei etape. Oamenii lui Şumudică nu primiseră gol în acest sezon până la meciul din Şoeseaua Ştefan cel Mare. DINAMO-RAPID 3-2 Au marcat: L Ganea (51, 62), Torje (65) - Herea (14, 43) Dinamo: Naumovski, Homei, Moţi, Garat, Bazzi, Torje, Ad. Cristea, D. Kone, Mărgăritescu, An. Cristea, M. Niculae Antrenor: Ioan Andone

Rapid: Bornescu, Ezequias, M. Constantin, Marcos Antonio, Rui Duarte, Bozovici, C. Lazăr, Spadacio, N. Grigore, Herea, Sburlea Antrenor: Marius Şumudică min. 90+4 - Final de meci. min. 90 - Cartonaş roşu pentru Garat. Rapidiştii vor juca în ultimele minute ale meciului, cele de prelungire, în superioritate numerică. min. 88 - Cassio îl întinde serios pe Naumovski, care a reuşit să reţină. Rapid presează tot mai mult în ofensivă. Nou-intratul Gustavo Veronezi a primit un cartonaş galben pentru un gest nesportiv. min. 83 - Dinamo a "îngheţat" jocul în ultimele minute. Rapid nu l-a mai pus deloc la încercare pe Naumovski, însă giuleştenii controlează meciul. min. 76 - Cartonaş galben şi pentru Costin Lazăr şi Rui Duarte. min. 75 - Bornescu respinge un şut puternic al lui Adrian Cristea. Dinamoviştii vor să se desprindă pentru a avea un final liniştit de meci. La cealaltă poartă, Ezequias şi-a încercat şi el norocul cu un şut de la distanţă, dar Naumovski a reţinut. min. 68 - Naumovski respinge în corner în două rânduri. Mai întâi, portarul macedonean s-a opus şutului din lovitură liberă al lui Herea, iar câteva secunde mai târziu, s-a opus loviturii de cap a aceluiaşi jucător rapidist.  min. 65 - 3-2! Gol Dinamo! Gabriel Torje înscrie cu un şut sezonaţional, în diagonală, de la marginea careului de 16 metri. Dinamo reuşeşte să întoarcă scorul, după ce rapidiştii, care au controlat clar prima repriză, au cedat cu totul iniţiativa în partea a doua. min. 62 - 2-2! Gol Dinamo! Liviu Ganea reuşeşte şi el "dubla". Atacantul dinamovist l-a învins pe Bornescu, după o fază în care "câinii roşii" au şutat de patru ori spre poartă. Mai întâi, portarul giuleştean a respins şutul lui Liviu Ganea, apoi Marius Nicuale a şutat în blocaj, Bazzi l-a întins şi el pe Bornescu, iar acelaşi Liviu Ganea a împins mingea în poartă. min. 60 - Sburlea, nemarcat într-o poziţie ideală, reia slab din faţa porţii dinamoviste. min. 54 - Şansă uriaşă de gol pentru Dinamo! Mai întâi, Marius Niculae nu a reuşit să îl învingă pe Bornescu cu un şut din şase metri, iar apoi, Gabi Torje a trimis puţin pe lângă poarta rapidistă. min. 51 - 1-2! Gol Dinamo! Liviu Ganea, intrat la pauză în locul lui Andrei Cristea, îl învinge pe Bornescu cu o lovitură de cap din interiorul careului. Dinamoviştii arată altceva în repriza secundă, oamenii lui Andone trecând pe lângă gol şi câteva minute mai devreme, la o lovitură de colţ executată de Adrian Cristea. min. 46 - A început repriza secunda. min. 45 - Pauză pe arena din Şoseaua Ştefan cel Mare. Rapid conduce cu 2-0, după o primă repriză pe care a controlat-o autoritar. min. 44 - Cartonaş galben pentru Juan Pablo Garat. Fundaşul argentinian l-a faultat pe Grigore. min. 43 - 0-2! Gol Rapid! Ovidiu Herea reuşeşte "dubla". Mijlocaşul ofensiv al Rapidului a pătruns în careul dinamovist, l-a driblat pe Cosmin Moţi şi l-a învins pe Naumovski cu un şut plasat. Dinamo este la pământ! min. 40 - Adrian Cristea execută o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, dar mingea a ocolit spaţiul porţii apărate de Mircea Bornescu. min. 38 - Cartonaş galben şi pentru Nicolae Grigore. Mijlocaşul rapidist l-a faultat dur pe Gabriel Torje la mijlocul terenului. min. 32 - Primul cartonaş galben al meciului a fost văzut de Gabriel Torje. Cristian Balaj l-a avertizat pe mijlocaşul dinamovist pentru faulturi repetate. min. 30 - Ocazie uriaşă pentru Rapid. Ovidiu Herea a trimis pe lângă poartă, de la şapte metri, dintr-o poziţie excelentă. La cealaltă poartă, Adrian Cristea nu a reuşit să împingă în poartă tot de la câţiva metri, în urma unui corner. min. 22 - "Câinii roşii" îşi arată şi ei colţii! Fundaşul argentinian Garat a şutat puternic de la peste 35 de metri, dar Bornescu a respins în corner. min. 20 - Ovidiu Herea trece din nou pe lângă gol. Mijlocaşul ofensiv al Rapidului a ratat contactul cu mingea în apropierea porţii lui Naumovski, de această dată, în urma unei centrări de pe partea dreaptă a atacului giuleştean. min. 14 - 0-1! Gol Rapid! Giuleştenii profită de neatenţia fundaşilor dinamovişti şi deschid scorul. Bozovic a pătruns pe partea stângă şi i-a centrat perfect lui Herea, care a împins mingea în poartă. min. 10 - Nimic demn de menţionat în debutul de meci. Niciuna dintre cele două echipe nu reuşeşte să îşi creeze ocazii de poartă. Suporterii rapidişti au aprins câteva fumigene, iar jucătorii sunt la marginea terenului, pentru hidratare. min. 1 - A început meciul din Şoseaua Ştefan cel Mare. Aproximativ 8.000 de spectatori au venit în această seară pe arena Dinamo pentru a vedea primul derby bucureştean al sezonului. REZULTATE ETAPA A 4-A A LIGII I Gaz Metan - Sportul 3-0 FC Vaslui - FC Braşov 2-1 Urziceni - U Cluj 0-1 CFR Cluj - Astra 2-2 Bistriţa - Pandurii 3-0 Marius Şumudică, antrenorul Rapidului, se află în faţa primului său mare derby din cariera de antrenor.  Tehnicianul a mărturisit că, în perioada în care era atacantul formaţiei giuleştene, partidele cu Dinamo şi cu Steaua îl motivau la maxim.

"Şi acum, ca antrenor, mă simt înaintea acestui meci la fel ca atunci când eram jucător, adică foarte motivat. Am emoţii mari, dar sper să învingem, nu mă voi mulţumi doar cu un punct. Respect Dinamo, este o echipă foarte puternică şi are un antrenor cu o experienţă mai mare ca a mea, dar nu îmi este frică. Puţin îmi pasă că biletele pe care cei de la Dinamo le vor da fanilor noştri sunt roz. Pot să fie şi cu picăţele, de-aia nu mai dorm eu noaptea", a declarat ieri antrenorul rapidist.

"Bornescu e portarul numărul unu"

Deşi Rapid n-a mai înscris niciun gol în ultimele două partide, Marius Şumudică susţine că nu e îngrijorat de ineficacitatea atacanţilor săi.

"Nu putem să-l învinuim pe Cassio, este nou-venit la echipă şi trebuie să avem răbdare cu el. Pe când eram jucător, am avut şi o perioadă cînd am marcat de 13 ori în tur, iar în retur n-am mai reuşit niciun gol. Sunt mulţumit că avem o defensivă foarte bine organizată. Mai demult, la Sportul, l-am avut antrenor pe Mielu Voica, iar dânsul ne spunea mereu: «Măi, băieţi, nu luaţi gol şi aveţi deja un punct»", a precizat Şumudică.

Daniel Coman este foarte aproape de o revenire în Giuleşti. Portarul se află în tratrative avansate cu Dinu Gheorghe, preşedintele clubului din Grant, iar acordul va fi parafat cel mai probabil după derby- ul cu Dinamo, pentru a nu-l pune sub presiune pe Mircea Bornescu, goalkeeperul care va apăra poarta Rapidului în "Groapă".

"Am vorbit cu Dani acum câteva zile, este un portar foarte bun şi orice antrenor l-ar dori la echipa lui. Este însă treaba conducerii dacă va veni sau nu la noi. Eu sunt foarte mulţumit de Bornescu, joacă foarte bine şi se pregăteşte exemplar. În acest moment, Bornescu e portarul numărul unu al Rapidului. Dacă Dani Coman va veni, va trebui să accepte concurenţa. Va apăra doar cine va fi într-o formă mai bună", a spus Şumudică referitor la venirea lui "Robocop".

Pe lângă antrenor, mai există în curtea giuleştenilor cineva pentru care partida de astă-seară este una cu totul specială. Este vorba despre mijlocaşul Ştefan Grigorie, care în perioada 2002-2006 a îmbrăcat tricoul echipei din Şoseaua Ştefan cel Mare, unde a lucrat o bună perioadă de timp şi cu Ioan Andone. "Fane" a fost aproape de a reveni în această vară la Dinamo, la schimb cu Ianis Zicu, dar, după o lună de tatonări, mutarea a căzut. Impresarul Victor Becali l-a acuzat pe Dinu "Vamă" că n-ar fi răspuns intenţionat la telefon în perioada respectivă tocmai pentru că n-a fost de acord cu schimbul.

6.000 de euro este prima promisă de conducători pentru fiecare jucător al Rapidului, în cazul în care giuleştenii vor învinge pe arena din Şoseaua Ştefan cel Mare. Bonusul de victorie al "câinilor roşii" este de numai 3.000 de euro

Citiţi şi: Andone: "N-o să-i fac lui Copos ceea ce i-a făcut Rednic"