David Popovici, după eșecul de la Fukuoka: Nu e deloc sfârșitul lumii

David Popovici, după eșecul de la Fukuoka: Nu e deloc sfârșitul lumii David Popovici. Sursa: Arhiva EVZ

David Popovici s-a clasat pe locul 6 în proba de 100 metri liber de la Campionatul Mondial de Natație de la Fukuoka. Înotătorul român a încheiat cursa, cu timpul de 47.83 secunde.

Proba a fost câștigată de australianul Kyle Chalmers. Popovici a încheiat cursa, cu timpul de 47.83 secunde.

Kyle Chalmers a câștigat proba cu timpul de 47.15, fiind urmat de americanul Jack Alexy (47.31) și de francezul Maxime Gousset (47.42).

Românul, deținător al recordului mondial, a obținut al 5-lea timp în semifinală. În finală, David Popovici a întors al treilea, la jumătatea cursei, însă, la fel ca în cursa de 200 metri, a avut un finish mai slab, timpul său fiind inferior celui din semifinală.

”Dacă ar fi după mine, m-aș întoarce mâine în bazin dar, din păcate sau din fericire de fapt, trebuie să-mi iau și niște timp liber pentru mine. Din fericire, tot ce nu mi-a ieșit poate fi antrenat și va fi antrenat. Trebuie să reflectez asupra a tot ce s-a întâmplat, asupra anului care a fost cu suișuri și coborâșuri. Un an complicat, ciudat, atipic pentru mine și nu e deloc sfârșitul lumii.

De abia aștept să merg la următorul concurs și să le demonstrez adversarilor mei că s-au bucurat prematur, poate, de locurile mele mai îndepărtate de cea mai înaltă treaptă a podiumului. Și da, sunt și un pic bucuros că s-a terminat, pentru că, fie că vreau sau nu să recunosc, a fost un stres”, a declarat David Popovici, după eșecul la 100 de metri liber.

Campionatul Mondial de Natație de la Fukuoka

Campionul probei de 200 de metri, britanicul Mathew Richards, a terminat pe locul 5, fiind devansat, pe 4, de chinezul Zhanle Pan.

La proba de 200 de metri a luat locul 4

David Popovici a ratat și cursa de 200 de mtri, obținînd locul 4.

După ce a ocupat locul 4 la 200 metri liber, la Campionatul Mondial de Nataţie, David Popovici a declarat că nu este plăcut să pierzi, dar că așa este viața. Sportivul a mai spus că nu este supărat.

„Nimănui nu-i place să piardă. Nu o să mint. Nu sunt necăjit, supărat, sunt OK. Primele trei lungimi de bazin au fost foarte bune, dar pur şi simplu nu am mai putut. Adică am dat cât am putut. Se întâmplă. Imediat cum am ajuns în capăt am corelat această senzaţie cu cât am reuşit să ne pregătim şi cum am reuşit să ne pregătim. Acesta este sportul. Uneori câştigi, uneori iei locul patru”, a spus David Popovici.

Presa internațională, despre  eșecul lui David Popovici

David Popovici a ocupat locul 4 la 200 metri liber la Campionatul de Nataţie de la Fukuoka. El era deţinătorul titlului. Sportivul a condus cursa, fiind învins chiar pe ultimii metri. El a încheiat cursa în 1:44.90.

„David Popovici a atacat recordul mitic al lui Paul Biedermann, dar a cedat în ultimul bazin și a terminat pe locul patru în marea surpriză a Campionatelor Mondiale de la Fukuoka: Matthew Richards, campion mondial. David Popovici, regele absolut al probei de 200 liber de luni de zile, a rămas fără medalie după ce a terminat al patrulea într-o finală în care a căutat de la început recordul mondial al lui Paul Biedermann și în care a rămas fără record și fără medalie” – a  scris El Mundo Deportivo pe Twitter.