CSM Bucureşti spune la revedere Ligii Campionilor! Româncele au suferit o eliminare dramatică la Moscova

Campioana României a ratat calificarea în Final Four-ul Champions League, după ce a suferit o înfrângere dramatică la Moscova.

„Tigroaicele” au cedat cu scorul de 19 - 24 şi mai aveau nevoie de doar un singur gol pentru a avansa în faza următoare a competiţiei.

CSM Bucureşti a plecat cu prima şansă la calificare, în urma succesului categoric obţinut în meciul tur, din România. Vedeta Cristina Neagu şi celelalte coechipiere ale sale s-au impus atunci la o diferenţă de nu mai puţin de cinci lungimi (32 - 27), în faţa lui ŢSKA Moscova, iar primele minute ale confruntării din Rusia păreau să dovedească că româncele nu vor avea mari probleme în a-şi apăra acest avantaj consistent.

După un start echilibrat de întâlnire, în care trupa pegătită de Adrian Vasile a mers umăr la umăr cu gazdele din Moscova, CSM a reuşit să preia iniţiativa pe tabela de marcaj, la mijlocul primei reprize, şi să se distanţeze la trei goluri (9 - 6). Rusoaicele au revenit totuşi rapid şi au întors rezultatul, până la intrarea la cabine (12 - 11).

Româncele au căzut în primele minute ale părţii secunde În partea secundă, „tigroaicele” nu s-au regăsit, minute în şir, pe parchetul sălii din Moscova. ŢSKA a profitat din plin de căderea jucătoarelor în alb şi negru şi s-a distanţat rapid, la opt lungimi (22 - 14), iar soarta partidei părea a fi pecetluită deja.

Neagu şi compania nu au predat însă armele şi au început, uşor - uşor, să reducă din diferenţă. Româncele s-au apropiat, apoi, de rusoaice la numai patru goluri (19 - 23), scor care le asigura prezenţa în Final Four, dar ŢSKA a punctat încă o dată, pe final.

Gabriela Szabo le încurajează pe „tigroaice”

Chiar dacă scorul general a fost unul egal (51 - 51), CSM Bucureşti e eliminată din Liga Campionilor, din cauza golurilor mai puţine înscrise în deplasare. Gabriela Szabo, directorul clubului din Capitală, le încurajeză pe elevele lui Adrian Vasile şi spune că acestea trebuie să înveţe să se ridice de la pământ şi să găsească tăria de a reveni cât mai rapid în topul handbalului european.

„Este o înfrângere amară, cu atât mai mult cu cât ne-a lipsit doar un gol pentru calificare. Se încheie o etapă, dar eforturile şi concentrarea noastră, a tuturor, trebuie să continue. Performanţa în sport se construieşte, indiferent de obstacole: ai câştigat, continuă, ai pierdut, continuă! Felicit fetele pentru lupta din teren şi pentru parcursul din Champions League” a comentat Szabo, la sfârşitul disputei de la Moscova.