Val de critici la adresa organizatorilor turneului de la Montreal, după ACCIDENTAREA Mihaelei Buzărnescu

Mihaela Buzărnescu a suferit, ieri, o accidentare oribilă la glezna dreaptă, după ce a călcat strâmb, în setul decisiv al partidei cu Elina Svitolina, din turul doi de la Montreal. Românca a urlat de durere pe teren, iar cea care i-a sărit în ajutor cu gheața a fost chiar adversara sa.

Accidentarea tenismenei noastre s-a petrecut la scorul de 3-6, 7-6, 3-4 (15-15), iar jurnaliștii sportivi din SUA critică lipsa de reacție a echipajului medical de urgență. Un medic și-a făcut prezența pe teren abia la câteva minute bune de la incident, timp în care „Miki” țipa de durere. Totodată, și Elina Svitolina a criticat timpul mare de răspuns al echipajului de urgență, în conferința de presă.

„Acestă zi ne-a lăsat cu o imagine pe care nimeni nu vrea să o vadă: accidentarea unui sportiv profesionist. Mihaela Buzărnescu făcea un meci remarcabil împotriva Elinei Svitolina, în primul tur de la Montreal, un duel care s-a terminat cu românca părăsind terenul în scaunul cu rotile, după o accidentare la gleznă.

Video cu accidentarea Mihaelei Buzărnescu:

Buzărnescu s-a prăbușit țipând de durere pe teren, suferind dureri îngrozitoare, încât adversara sa și arbitrul au venit imediat lângă ea pentru a încerca să o ajute, dar nu au știut ce să facă într-o asemenea situație îngrijorătoare, lucru care a făcut-o pe ucraineancă să pună la îndoială eficiența sistemului medical de urgență.

Este o situație nefericită pentru Mihaela Buzărnescu, care a reușit să revină după ce a pierdut primul set și să ducă meciul în decisiv”, scrie Tennis World USA.

„A durat ani până când a venit cineva să îi acorde primul ajutor. Ar trebui să fie mai mulți oameni cu cunoștințe medicale pe teren când se întâmplă asemenea lucruri. Trainerii fac tot posibilul, dar e greu pentru ei să ajungă rapid de la un teren la celălalt. Dacă cineva are un infarct? Ce putem face eu și cu arbitrul de scaun dacă se întâmplă așa ceva?”, a reacționat Elina Svitolina.