SuperLiga, derby-ul etapei 21. CFR Cluj - U Cluj, 4-0

SuperLiga, derby-ul etapei 21. CFR Cluj - U Cluj, 4-0 U Cluj. Sursa foto: Facebook

CFR Cluj s-a impus fără probleme în derby-ul din Gruia cu Universitatea Cluj. Meciul a contat pentru etapa cu numărul 21 din SuperLiga României.

Meciul CFR Cluj – U Cluj a avut loc joi, 21 decembrie, de la ora 19:45, în cadrul etapei a 21-a din SuperLiga. Înainte de meci, CFR Cluj ocupa locul secund, cu 33 de puncte. Adversarii lor aveau patru puncte mai puțin, fiind pe ultimul loc din play-off.

CFR Cluj - U Cluj, 4-0 în etapa 21 din SuperLiga României

CFR Cluj a învins categoric pe U Cluj, pe teren propriu, scor 4-0, în etapa a 21-a din Superliga României. Este prima victorie a gazdelor după nouă partide.

Karlo Muhar a deschis scorul în minutul doi cu o lovitură de cap din interiorul careului.

Elevii lui Andrea Mandorlini au dominat repriza și în minutul 41 Daniel Bîrligea a făcut 2-0 .

În repriza secundă a punctat Phlip Otele de două ori. Acesta a marcat prima dată în minutul 77. A doua oară a marcat în minutul 86, cu un șut plasat din colțul careului de 16 metri și ajunge la opt goluri marcate în SuperLiga.

CFR Cluj termină anul pe locul doi, cu 36 de puncte

Derby-ul orașului Cluj-Napoca a avut loc stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, în etapa a 21-a din SuperLiga. Din cauza rivalității dintre cele două echipe, forțele de ordine au fost prezente în număr mare.

Ambii tehnicieni au avut probleme de lot înaintea meciului important pentru clasament. CFR avea nevoie de o victorie în această seară, pentru a mai spera la campionat.

Echipele de start în etapa 21 din SuperLiga:

CFR Cluj: Sava - Boben, Kresic, Ilie - Krasniqi, Muhar, Tachtsidis, Camora - Otele, Bîrligea, Avounou

Rezerve: Hindrich, Manea, Morgan, Cvek, Filip, Fica, Deac, Mihai, Juricic

Antrenor: Andrea Mandorlini

U Cluj: Iliev - Peteleu, Masoero, Mitrea, Vătăjelu - Grobry, Fossati, Chipciu - Manu - Stoica, Popa

Rezerve: Gorcea, Simion, Pițian, Miron, Silaghi, Popadiuc, Vali Gheorghe, Cîmpanu, Ilie

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

CFR Cluj - U Cluj, în SuperLiga

Meci cu risc ridicat în SuperLiga României

Tensiunile dintre cele două rivale au început cu două zile înainte de meciul direct din SuperLiga. U Cluj a acuzat modul în care rivalii au distribuit biletele.

De asemenea, forțele de ordine a fost identificat un material pirotehnic în stadion, chiar înainte de meci. CFR Cluj a emis și un comunicat oficial și a anunțat că va pune la dispoziția organelor abilitate imaginile și informațiile pe care le deține:

„Astăzi, în urma controlului de securitate specific zilei de meci, a fost identificat în stadion, sub o dală de beton, un dispozitiv pirotehnic asemănător unei fumigene. În urma acestui eveniment, au fost alertate organele abilitate care au îndepărtat respectivul obiect și au deschis o anchetă.

Clubul nostru a pus la dispoziție toate imaginile și toate informațiile pe care le deține în acest sens pentru a sprijini rezolvarea acestei situații. Pe această cale, salutăm vigilența organelor de ordine care au răspuns prompt solicitărilor noastre pentru a se asigura că nu este vorba despre niciun pericol”, se arată în comunicatul transmis înainte de meciul din SuperLiga.