CFR Cluj, izgonita din Europa

Invinsa net in tur, la Cluj, cu 3-1, echipa de fotbal CFR a ratat aseara calificarea in turul intai al Cupei UEFA, ultimul hop inainte de faza grupelor.

In mansa secunda din turul intai preliminar, „feroviarii” au remizat, pe stadionul „Antonis Papadopoulos” din Larnaca, scor 0-0, in partida sustinuta in compania formatiei cipriote Anorthosis Famagusta, grupare antrenata de fostul international georgian Temuri Ketbaia.

Baietii lui Ioan Andone promiteau marea cu sarea inaintea jocului. „Vom ataca inca din primul minut. Trebuie sa inscriem un gol in prima repriza, pentru a mai spera la calificare. Ori dam cinci, ori luam cinci!”, declara Eugen Trica, liderul echipei.

Cuvintele lui „Jose” n-au avut acoperire aseara, trupa de portughezi aflata sub comanda „Falcosului” amenintand rar si neconvingator poarta gazdelor. Anorthosis a jucat la trecerea timpului, obiectivul echipei lui Ketbaia fiind acela de a conserva rezultatul din tur. Tragerea la sorti a meciurilor din turul intai al Cupei UEFA este programata astazi, de la ora 14.00.

ANORTHOSIS - CFR  0-0

ANORTHOSIS: Beqaj 6 - Ndikumana 7, Poursaitidis 5 (46, Nicolau 6), Katsavakis 6, Lambrou 6 - Deyanov 5, Fabinho 6, Panagi 6 (46, Loumpoutis 6), Zlogar 7, Boaventura 6 - Sosin 6 (81, Laban).

Antrenor: Temuri Ketbaia

CFR CLUJ: Stancioiu 5 - Tony 5, Cadu 6, Galliassi 5, Panin 5 - M. Jose 4, G. Muresan 5, Trica 6 (70, Minteuan 5), Deac 5 (60, Culio 5) - Fabbiani 5, Didi 6 (46, Semedo 5).

Antrenor: Ioan Andone

Stadion: „Antonis Papadopoulos” - Larnaca; Spectatori: 7.000; Arbitri: M. Dean 6 - G. Ward 6, M. Matadar 6 (toti din Anglia); In tur: 3-1