Campionatul European U21. Spania și Anglia luptă pentru trofeu

Campionatul European U21. Spania și Anglia luptă pentru trofeu Sursa: gov.ro

Echipele naționale de tineret ale Spaniei și Angliei se vor întâlni în finala Campionatului European de fotbal organizat de România și Georgia. Meciul este programat pentru sâmbătă, 8 iulie.

Spania a învins Ucraina în semifinala disputată pe Stadionul Ghencea din București. La Furia Roja s-a impus cu scorul de 5-1, iar golurile au fost marcate de Abel Ruiz, în minutul 17, Oihan Sancet, minutul 24, Antonio Blanco, minutul 54, Aimar Oroz, minutul 68, şi Sergio Gomez, minutul 78. Selecționatra Ucrainei a primit cinci goluri, după ce a deschis scorul prin Artem Bondarenko, în minutul 13.

Naționala Spaniei a devenit cea de-a treia echipă care reușește să marcheze cinci goluri într-o semifinală de Campionat Europan U21, duoă Germania de Vest în 1982 și Portugalia în 2015. La partidă au participat 9.230 de spectatori. Este important de precizat că Spania și Ucraina au ocupat primele două locuri în grupa B din care a făcut parte și România.

Meciul direct din grupe, disputat pe Stadionul Giulești, s-a încheiat la egalitate, scor 2-2. Bogdan Viunik a deschis scorul pentru Ucraina în minutul 43. Spania a egalat la doar șase minute distanță prin autogolul lui Ivan Jelizko. Gheorghi Sudakov a adus din nou Ucraina în avantaj prin penalty în minutul 81. Selecționata de tineret a Spaniei a reușit să egaleze în ultimul minut regulamentar prin Abel Ruiz.

Spania - Anglia, finala Campionatului European U21

Spania a câștigat de cinci ori Campionatul European U21, ultimul titlu obținut a fost în anul 2019. Anglia s-a impus în fața selecționatei Israeului în prima semifinală, care s-a disputat la Batumi, Georgia. Echipa de tineret a Angliei va juca prima finală de Campionat European U21 din 2009 încoace. Golurile echipei antrenate de Lee Carsley au fost înscrise de Morgan Gibbs-White (42), Cole Palmer (63) şi Cameron Archer (90).

Gibbs-White a ratat un penalty în prima repriză a meciului, minutul 18. Fotbalistul a tras pe lângă poartă. Anglia a câștigat toate meciurile de la această competiție și nu a primit niciun gol. Finala Campionatului European U21 se va disputa sâmbătă, 8 iulie, pe Batumi Arena. Meciul va începe la ora 19.00. Echipele de tineret ale celor două țări s-au mai întâlnit de două ori. Anglia s-a impus în anul 2009, scor 2-0, iar la doi ani distanță meciul s-a terminat la egalitate, 1-1.