Bogdan Andone, nervos după FCSB – FC Botoșani: „Dați afară sau desființați!”

Bogdan Andone, nervos după FCSB – FC Botoșani: „Dați afară sau desființați!” Sursa foto: Facebook

FCSB s-a impus în fața FC Botoșani cu scorul de 3-2 în cea de-a 27-a rundă a Superligii. La finalul meciului, antrenorul oaspeților, Bogdan Andone, și-a exprimat nemulțumirile în fața jurnaliștilor.

Bogdan Andone a adus critici asupra modului de arbitraj și a criticat proprii jucători, avertizându-i că există riscul să ajungă în liga a doua.

Bogdan Andone a răbufnit

„Și dacă voiam, tot nu puteam să șutăm spre poartă. Am avut 25 de cartonașe galbene... Au venit jucătorii la pauză și mi-au spus să îi scot pentru că o să le dea roșu. Voiam să fac 5 schimbări la pauză, erau avertizați jucători. Știam că inevitabilul se va produce mai devreme sau mai târziu. Asta a fost tenta din minutul 10, de la cartonașul roșu primit de FCSB.

Orice contact se pedepsea cu cartonașul galben. Cădeau în fața mea, fără să îi atingem. FCSB e pe primul loc, merită. Îi felicit și multă baftă. Întrebați-i pe băieți ce s-a întâmplat pe teren și o să vă spună”, a spus Bogdan Andone la Prima Sport, imediat după finalul meciului.

N-a iertat pe nimeni

„Cum să rezolv problemele? Ce să fac? Să intru eu și să joc? Le-am scris pe foaie, mare, cu roșu, să facem fault tactic. La faza golului eram 4 vs 2. Erau doi contra lui Coman și doi contra lui Tavi. Etapa viitoare o să intru eu să fac marcaj. Liga 2 va fi! Dacă nu se trezesc și nu realizează unde sunt, vor fi în Liga 2, Liga 3, dați afară sau desființați dacă nu îi mai sponsorizează. Nu știu ce antrenor va putea să facă ceva cu ei.

Așa a fost la toate meciurile. Astăzi, minge statică, nimeni în zid, când ei au nominal cine și unde trebuie să stea. O spun încă o dată! Dacă nu se trezesc și nu vor mai mult, ultimul loc va fi pecetluit”, a mai spus Bogdan Andone.

fc botosani

Sursă foto: Facebook

FC Botoșani, la un pas de Liga a II-a

La finalul interviului, Bogdan Andone a abordat și subiectul diferenței dintre jucătorii echipei FCSB și cei de la FC Botoșani, precum și aspectele legate de arbitraj.

„S-a văzut diferența și în teren între primul loc și ultimul loc. Am avut 25 de cartonașe galbene… Au venit jucătorii la pauză și mi-au spus să îi scot pentru că o să le dea roșu. Voiam să fac 5 schimbări la pauză, erau avertizați jucători. Știam că inevitabilul se va produce mai devreme sau mai târziu. Asta a fost tenta din minutul 10, de la cartonașul roșu primit de FCSB. Orice contact se pedepsea cu cartonașul galben. Cădeau în fața mea, fără să îi atingem. Întrebați-i pe băieți ce s-a întâmplat pe teren și o să vă spună”, a mai spus antrenorul lui FC Botoșani

FC Botoșani ocupă ultimul loc în SuperLigă. Echipa din Moldova are 20 de puncte în urma celor 27 de meciuri jucate în campionat și urmează să primească vizita echipei Sepsi Sfântu Gheorghe în următorul meci. Confruntarea va avea loc joi, 29 februarie, de la ora 16:15.