Blat în Ghencea: Pană şi-a menajat titularii

Steaua s-a distrat marţi seară, în Ghencea, în faţa vicecampioanei Unirea Urziceni, scor 5-0. "Roş-albaştrii" au avut de partea lor totul: râul, ramul, arbitrajul şi adversarul.

Primul care şi-a luat măsuri de siguranţă că ialomiţenii nu vor mai detona vreo "bombă" contra Stelei a fost chiar Marian Pană, antrenorul Unirii. Acesta i-a lăsat în afara lotului pe mijlocaşii Iulian Apostol şi Răzvan Pădureţu. Explicaţia oferită de tehnician după meci a fost halucinantă: "Ambii sunt la limită cu «galbenele» şi i-am menajat pentru meciul cu Oţelul!".

"Asistentul" Adrian Vidan a greşit flagrant la primele două goluri marcate de gazde, în primele 10 minute, prin Bănel Nicoliţă şi Geraldo. După pauză, steliştii au reuşit încă trei goluri, prin Nicolae Dică, Geraldo şi Burdujan.

Atac la Becali: "Nu e în fotbal de 35 de ani, ca mine"

Gigi Becali nu i-a iertat pe Dică şi Burdujan, chiar dacă ambii au marcat în "amicalul" cu Unirea. Antrenorul Sorin Cârţu a avut un puseu de independenţă şi a îndrăznit să-şi înfrunte şeful.

"Mie îmi place Dică. Gigi Becali are altă viziune despre fotbal, ceea ce e normal, el nu e în fotbal de 35 de ani, cum sunt eu", a reacţionat "Sorinaccio". Ştiut fiind faptul că Gigi nu acceptă să fie contrazis, viitorul lui Cârţu în Ghencea este sub semnul întrebării.