Arsenal a dat o nouă lovitură în Cupa Angliei. Tunarii au câștigat cu 2-1 în fața lui Chelsea

Arsenal Londra a cucerit Cupa Angliei la fotbal, după ce a învins-o pe Chelsea cu scorul de 2-1 (1-1), în finala desfăşurată pe Stadionul Wembley.

Derby-ul londonez s-a disputat pe un stadion pustiu, din cauza restricțiilor impuse de autorități în contextul pandemiei provocate de noul coronavirus.

Victoria a aparținut „tunarilor”, așa cum mai sunt cunoscuți jucătorii lui Arsenal, care și-au adjudecat-o grație celor două goluri reușite de gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang. Acesta a marcat în minutul 28 dintr-un penalty și în minutul 67).

Cei care au deschis scorul au fost, însă, cei de la Chelsea care au marcat prin jucătorul american Christian Pulisic încă din minutul 5. De altfel, Chelsea a început mai bine meciul, dar Aubameyang s-a aflat într-o formă bună și a reușit dubla care le-a adus „tunarilor” trofeul mult dorit.

Trebuie spus că echipa antrenată de Frank Lampard, Chelsea, a terminat meciul în inferioritate numerică, după ce croatul Mateo Kovacic fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben, în minutul 73.

Arsenal Londra deține recordul în ceea ce privește trofeele câștigate în competiția Cupa Angliei, acesta fiind cel de-al 14-lea. O dată cu acest meci, tunarii lui Arsenal au câștigat și dreptul de a juca în Europa League.

Pentru antrenorul spaniol Mikel Arteta, Cupa Angliei a fost primul trofeu pe care l-a câștigat din noua sa postură. El a devenit antrenor principal la Arsenal în luna decembrie, după ce l-a înlocuit pe Unai Emery.  Anterior, Mikel Arteta a fost secundul unui alt spaniol celebru, Pep Guardiola, la Manchester City.

În finala Cupei Angliei de sâmbătă seara au evoluat echipele:

Arsenal: Emiliano Martinez - Holding, David Luiz (Sokratis Papastathopoulos, 88), Tierney - Bellerin, Ceballos, G. Xhaka, Maitland-Niles - N. Pepe, Lacazette (Nketiah, 82), Aubameyang.

Chelsea: Caballero - Azpilicueta (Christensen, 35), Zouma, Rudiger (Hudson-Odoi, 78) - Reece James, Jorginho, Kovacic, Marcos Alonso - Mount (Barkley, 79), Giroud (Abraham, 78), Pulisic (Pedro, 49).

Meciul a fost arbitrat de Anthony Taylor.

Dacă în Cupa Angliei au reușit o nouă performanță, parcursul lui Arsenal nu a fost la fel de bun în sezonul 2019 – 2020 din Premier League. „Tunarii” au terminat ediția actuală de campionat pe locul 8, cu 56 de puncte.

De partea cealaltă, Chelsea a încheiat sezonul pe locul 4, cu 66 de puncte, după ce în 38 de meciuri a bifat 20 de victorii, șase remize și 12 înfrângeri. Locul pe care l-a ocupat i-a adus un loc în grupele Champions League.

Cadoul care era să-l coste pe William dragostea lui Kate. Cu ce a vrut să o impresioneze