Real Madrid s-a calificat în Champions League

Real Madrid s-a calificat în Champions League Real Madrid. Sursa: Facebook

Elevii lui Carlo Ancelotti s-au impus în fața echipei italiene Napoli în cea de-a V-a etapă din Liga Campionilor. Pentru Real Madrid, partida a fost o simplă formalitate fiind deja calificați în faza superioară a grupelor. De partea cealaltă italienii aveai nevoie de victorie pentru a-și asigura calificarea în optimi, fără a mai depinde de rezulatul din ultima etapă.

Carlo Ancelotti și-a atins obiectivele, Real Madrid a câștigat toate meciurile din grupe. A câștigat în fața celor de la Union Berlin cu un modest 1-0, după care, galacticticii au trecut de Napoli cu 3-2 și de Braga cu 3-0.

Meciul de aseară a început perfect pentru napoletani. Simeone, fiul starului argentinian, a punctat repede în minutul 9, iar italienii sperau deja la o calificare. Însă echipa antrenată de Ancelotti le-a stricat planurile napoletanilor după doar două minute.

Carlo Ancelotti, neînfrâns în Champions League

Jucătorul madrilen a egalat pentru ca în minutul 22 elevii lui Carlo Ancelotti să treacă în avantaj prin reușita lui Jude Bellingham după centrarea perfectă a lui David Alaba.

Napoli a început repriza secundă în forță, Anguissa a readus speranța italienilor prin golul înscris de Anguissa în minutul 47. Elevii lui Carlo Ancelotti au apăsat pedala de accelerație și au reușit să înscrie în minutul 84 prin mezinul Pazz.

Napoli avea nevoie de un egal

Italienii încă mai sperau la calificare și un egal de egalitate le asigura accesul în optimi. Dar, în minutul 90+4 golul lui Joselu a spulberat toate speranțele italienilor. Este a cincea victorie pentru echipa antrenată de Carlo Ancelotti, în timp ce Napoli mai are de jucat un meci cu Sporting Braga.

Meciul s-a remarcat prin reușitele lui Simeone și Paz cel din urmă reușind primul gol de când îmbracă tricoul galacticilior. Atât Simeone cât și Paz sunt fii unor mari fotbaliști argentinieni.

Carlo Ancelotti

Sursa foto: Florencia Tan Jun/Getty Images

Ancelotti, favorit să câștige Liga Campionilor.

Echipa antenată de Carlo Ancelotti este liderul grupei C și este unul dintre favoriți la câștigarea competiției. În altă ordine de idei, Manchester United este la un pas de a fi eliminată din Liga Campionilor după ce a remizat 3-3 cu Galatasaray. Arsenal a câștigat grupa după ce au înscris de șase ori în poarta celor de la Lens.

Meciul de aseară s-a remarcat prin reușitele lui Simeone și Paz. Simeone numai are nevoie de prezentare, este fiul tehnicianului de la Atletico Madrid, Diego Simeone în timp ce Paz este băiatul superstarului argentinian Pablo Paz. Deigo și Pablo au evoluat pentru reprezentativa Argentinei, potrivit publicației The Sun.