Accident de autobuz la Aninoasa. Mai mulți răniți, printre care și doi adolescenți
- Antonia Hendrik
- 14 mai 2026, 10:48
Sursa Foto: Dreamstime.comUn accident rutier între un autoturism și un autobuz s-a soldat cu rănirea a trei persoane, joi, în localitatea Aninoasa, județul Dâmbovița. Printre răniți se află șoferul autoturismului și doi adolescenți de 16 ani, pasageri în același vehicul.
Accident rutier cu victime la Aninoasa: doi tineri de 16 ani răniți
Potrivit ISU Dâmbovița, pompierii au fost solicitați în jurul orei 05:55 pentru a interveni la evenimentul produs pe DN 71, în zona localității Aninoasa. La sosirea echipajelor, au fost identificate cele două vehicule implicate și trei bărbați răniți, conștienți.
Aceștia au primit asistență medicală imediată și ulterior au fost transportați la spital pentru evaluări suplimentare. Totodată, echipele de intervenție au luat măsuri pentru prevenirea și stingerea eventualelor incendii la locul accidentului.
„În jurul orei 19:05 am fost solicitați să intervenim în cazul unui eveniment rutier, produs pe raza localității Aninoasa, find implicate patru autoturisme. Detașamentul de Pompieri Târgoviște a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o autospecială SMURD. La fața locului au fost identifcate două victime de sex feminin. Acestea au primit îngrijiri medicale la fața locului, una dintre ele find transportată la spital pentru îngrijiri suplimentare. Concomitent au fost asigurate măsurile de prevenire și stingere a incendiilor”, se arată în comunicat.
Concluziile cercetărilor poliției
Conform IPJ Dâmbovița, cercetările preliminare indică faptul că un bărbat de 57 de ani, din comuna Moțăieni, care conducea un autobuz pe DN 71, a intrat în coliziune cu autoturismul condus de un bărbat de 39 de ani, din județul Botoșani. Impactul a provocat rănirea șoferului de 39 de ani și a celor doi pasageri de 16 ani din același autoturism.

Accident rutier. Sursa foto: Arhiva EVZ
Detașamentul de Pompieri Târgoviște a acționat cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o autospecială SMURD. Serviciul de Ambulanță Județean Dâmbovița a intervenit cu două autospeciale pentru acordarea primului ajutor și transportul răniților la spital.
Un alt accident rutier în zona Priseaca
În jurul orei 16:27, pompierii au fost chemați pentru a interveni la un accident rutier produs în municipiul Târgoviște, în zona Priseaca, în care au fost implicate trei autoturisme.
Detașamentul de Pompieri Târgoviște a acționat cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o autospecială de descarcerare, iar Serviciul de Ambulanță Județean Dâmbovița a intervenit cu o autospecială pentru acordarea primului ajutor.
La fața locului a fost identificat un bărbat de 56 de ani, conștient, care a primit îngrijiri medicale și a fost ulterior transportat la spital pentru evaluări suplimentare. Totodată, echipele au asigurat măsurile necesare pentru prevenirea și stingerea eventualelor incendii.
„Detașamentul de Pompieri Târgoviște a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o autospecială cu modul de descarcerare, iar Serviciul de Ambulanță Județean Dâmbovița cu o autospecială.
La fața locului a fost identifcată o victimă de sex masculin, în vârstă de 56 de ani, conștientă. Aceasta a primit îngrijiri medicale, ulterior find transportată la spital pentru îngrijiri suplimentare. Concomitent au fost asigurate măsurile de prevenire și stingere a incendiilor”, a mai transmis isudb.igsu.ro.