Euro 2024. Portugalia a câștigat cu noroc împotriva Cehiei, după ce a fost condusă

Euro 2024. Portugalia a câștigat cu noroc împotriva Cehiei, după ce a fost condusă Portugalia a câștigat contra Cehiei (2-1) Sursa foto: X

Euro 2024 era să producă o nouă surpriză, de această dată în grupa F. Portugalia a tremurat până la finalul meciului cu Cehia, pentru cele trei puncte puse în joc.

Portughezii s-au impus, după un meci dramatic, cu mult noroc, pe Leipzig Stadium, printr-un gol reușit în prelungiri. Defensiva cehă și-a făcut datoria, astfel că meciul a fost lipsit de mari ocazii la poartă.

Portughezii s-au impus greu la Euro 2024

Echipa de fotbal a Portugaliei a învins cu dificultate Cehia, cu un gol marcat în prelungirile meciului din grupa F. Lusitanii s-au impus cu 2-1 (0-0), marţi seara, pe Leipzig Stadium, într-un nou joc la Euro 2024, găzduit de Germania.

După o repriză fără goluri, portughezii s-au văzut conduși, prin reușita lui Lukas Provod, în minutul 62. Au revenit în scurtă vreme, cu noroc, graţie autogolului lui Robin Hranac, din minutul 69. Apoi, Portugalia a fost nevoită să alerge, până la finalul meciului, pentru golul victoriei. Francisco Conceicao a marcat în minutul 90+2, aducând trei puncte lusitanilor, în primul joc de la Euro 2024.

Chiar dacă Portugalia a dominat clar jocul, defensiva cehă a fost la post și a respins mai toate acțiunile ofensive ale adversarilor. Din meci au lipsit ocaziile clare de gol. Prima oportunitate demnă de luat în seamă a echipei antrenate de Roberto Martinez a venit în minutul 17. Șutul lui Nuno Mendes s-a dus pe lângă poarta cehă.

Atacurile lusitanilor s-au ciocnit de apărarea cehă

În minutul 22, Ruben Dias a tras din afara careului, dar Sulc a deviat în corner. În același minut, Bruno Fernandes a şutat de la 22 de metri, în meciul de la Euro 2024. Rafael Leao a trecut pe lângă mingea centrată de Bruno Fernandes în faţa porţii, patru minute mai târziu.

Vedeta portughezilor, Cristiano Ronaldo (39 ani) s-a remarcat abia în minutul 32, al primului meci de la Euro 2024, când a scăpat din marcaj, dar Stanek a fost atent. În același minut, Vitinho a şutat pe lângă poartă, iar prima repriză s-a încheiat cu un șut din întoarcere al lui Ronaldo (45+1), respins de Stanek.

Cristiano Ronaldo a devenit primul jucător care evoluează la şase ediţii ale Campionatului European, iar fundaşul Pepe a devenit cel mai vârstnic jucător de la Euro 2024, la 41 de ani şi 113 zile.

După pauză, tot Portugalia, campioană în 2016 şi finalistă în 2004 a dominat jocul. Dalot, în minutul 46 a tras peste poartă din marginea careului. Ronaldo a executat o lovitură liberă de la 24 de metri, dar Stanek a prins în doi timpi.

Primul gol al Cehiei la Euro 2024

Cehia, finalistă în 1996 şi semifinalistă în 2004, a dat lovitura de teatru în min. 62 la Euro 2024. Provod a şutat de la 20 de metri la colţul lung, după o minge aşezată de Coufal și a înscris. Au urmat câteva minute de presiune a portughezilor. Din fericire, egalarea a venit, cu noroc, în minutul 69, printr-un autogol, A fost o gafă a portarului Stanek, care a respins în piciorul lui Hranac la mingea trimisă cu capul de Nuno Mendes.

Stanek a fost la post, însă, la şuturile lui Bernardo Silva (72) şi Vitinha (78). Cehii au fost periculoşi prin Soucek (82) şutând pe lângă poartă din marginea careului.

În minutul 87, Portugalia a marcat prin Diogo Jota, după ce Ronaldo a trimis în bară, însă golul a fost anulat de VAR pentru ofsaid.

Prima victorie a portughezilor la Euro 2024 a venit după o mutare inspirată a selecționerului Martinez. Jucătorii pe care i-a introdus în teren, Pedro Neto și Francisco Conceicao au colaborat pentru golul victoriei. Cel dintâi a pătruns în careu din partea stângă şi a centrat în faţa porţii, Hranac a respins greşit şi Francisco Conceicao a marcat. Era minutul 90+2 al meciului de la Euro 2024.

Casetata tehnică a meciului

În celălalt meci al grupei, Turcia a dispus de debutanta Georgia cu 3-1. Următoarele meciuri vor avea loc sâmbătă 22 iunie. Georgia joacă cu Cehia (Hamburg, 16:00), iar Turcia cu Portugalia (Dortmund, 19:00).

În meciul de la Leipzig, din Euro 2024, au evoluat următoarele echipe:

Portugalia: 22. Diogo Costa - 5. Diogo Dalot (14. Goncalo Inacio, 63), 3. Pepe, 4. Ruben Dias - 20. Joao Cancelo (2. Nelson Semedo, 90), 10. Bernardo Silva, 8. Bruno Fernandes, 23. Vitinha (26. Francisco Conceicao, 90), 19. Nuno Mendes (25. Pedro Neto, 90) - 7. Cristiano Ronaldo (căpitan), 17. Rafael Leao (21. Diogo Jota, 63).

Selecţioner: Roberto Martinez la Euro 2024.

Rezerve neutilizate: 1. Rui Patricio, 12. Jose Sa - 24. Antonio Silva, 6. Joao Palhinha, 13. Danilo Pereira, 15. Joao Neves, 16. Matheus Nunes, 18. Ruben Neves, 9. Goncalo Ramos, 11. Joao Felix.

Cehia: 1. Jindrich Stanek - 3. Tomas Holes (19. Tomas Chory, 90+3), 4. Robin Hranac, 18. Ladislav Krejci II - 5. Vladimir Coufal, 25. Pavel Sulc (8. Petr Sevcik, 79), 22. Tomas Soucek (căpitan), 14. Lukas Provod (7. Antonin Barak, 79), 12. David Doudera - 11. Jan Kuchta (20. Ondrej Lingr, 60), 10. Patrik Schick (13. Mojmir Chytil, 60).

Selecţioner: Ivan Hasek la Euro 2024.

Rezerve neutilizate: 16. Matej Kovar, 23. Vitezslav Jaros - 2. David Zima, 6. Martin Vitik, 15. David Jurasek, 24. Tomas Vlcek, 21. Lukas Cerv, 26. Matej Jurasek, 9. Adam Hlozek, 17. Vaclav Cerny.

Cartonaşe galbene: Rafael Leao (39), Schick (57), Francisco Conceicao (90+3).

Arbitru: Marco Guida; arbitri asistenţi: Filippo Meli, Giorgio Peretti (toţi din Italia); al patrulea oficial: Rade Obrenovic (Slovenia)

Arbitru video: Massimiliano Irrati (Italia); arbitri asistenţi video: Paolo Valeri (Italia), Fedayi San (Elveţia)