VICTORIE de SENZAȚIE obținută de naționala de tineret a României. „Tricolorii” AU CÂȘTIGAT în Portugalia, după ce lusitanii AU RATAT un penalty în minutul 90+9!

Reprezentativa de tineret a României a câștigat cu scorul de 2-1 confruntarea cu Portugalia, disputată, vineri, în preliminariile Europeanului din 2019.

Naționala de tineret a României s-a impus cu 2-1 pe terenul Portugaliei, într-o confruntare disputată, vineri, în preliminariile Campionatului European din 2019. Alexandru Cicâldău a deschis scorul în minutul 52, iar Andrei Ivan a dublat avantajul „tricolorilor”, în minutul 59. Gazdele au redus din diferență în minutul 84, datorită lui Joao Carvalho, apoi, în minutul 90+9, portughezii au irosit o lovitură de la 11 metri, în minutul 90+9, după ce portarul Ionuț Radu a ghicit execuția lui Carvalho. Alexandru Pașcanu (70) și Andrei Ivan (90) au fost eliminați. Aceasta a fost prima partidă pe banca tehnică a naționalei de tineret a selecționerului Mirel Rădoi. România are mari șanse de calificare la Campionatul European din 2019. Clasamentul Grupei a 8-a arată astfel:

1. Bosnia 8 6 0 2 22-5 18p 2. România 7 4 3 0 11-4 15 3. Portugalia 7 4 1 2 18-9 13 4. Țara Galilor 7 3 1 3 8-9 10 5. Elveția 8 2 1 5 7-15 7 6. Liechtenstein 7 0 0 7 2-26 0

România mai are de jucat 3 meciuri, pe teren propriu: cu Bosnia pe 11 septembrie, cu Țara Galilor, pe 13 octombrie și cu Liechtenstein, pe 17 octombrie.