Un român A DEBUTAT în poarta lui INTER, în ultima etapă din Serie A

Internazionale Milano i-a dat șansa portarului român Ionuț Andrei Radu să debuteze îin prima ligă din Italia, în jocul pierdut, în deplasare, cu Sassuolo.

Goalkeeper-ul român, fost junior la Steaua și Dinamo, a intrat între buturile „nerazzurrilor” în minutul 72 al partidei disputate în deplasare, cu Sassuolo, scor 3-1, pentru echipa gazdă.

Ionut Andrei Radu a avut câteva intervenții remarcabile în cele 20 de minute în care a apărat poarta trupei pregătite de Roberto Mancini, fără a primi vreun gol.

Portarul român a făcut pasul către Inter în 2013, de la Pergolettese, formaţie din Serie C2 (liga a patra) din Italia. A evoluat timp doi ani la Allievi Nazionali, echipa de juniori a Interului și la Inter Primavera, formaţia de tineret a clubului.

Nu este exclus ca din sezonul viitor, ionuț Andrei Radu să facă parte din lotul portarilor la echipa mare a Inter-ului.