Simona Halep s-a redescoperit în America

Tenismena din Constanța și-a regăsit forma în SUA și astăzi va ataca sferturile de finală ale turneului de la Miami

Ajunsă pe locul al 5-lea în WTA, după un început de an dezastruos, Simona Halep începe să renască, încet, încet. Românca a dat primele semne de revenire în cadrul competiției de la Indian Wells, acolo unde a ajuns în optimile de finală și a pierdut în fața liderului Serena Williams, scor 4-6, 3-6.

A trecut peste debutul nefast

Ajunsă săptămâna trecută la Miami, Simona s-a descurcat foarte bine în cadrul turneului din Florida și s-a calificat în optimile de finală. Sâmbătă seara, românca a jucat excelent contra nemțoaicei Julia Goerges (locul 66 WTA) și s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-1.

A câștigat 12 din 14 gameuri jucate

Halep a amintit de forma arătată în urmă cu doi-trei ani, atunci când reușea să-și măture adversarele, după începuturi timide de meci.

În fața Juliei Goerges, sportiva „tricoloră” a început foarte prost și s-a văzut condusă cu 0-3 la gameuri. Apoi, Simona s-a dezlănțuit și a închis setul la 6-4. În actul al doilea nu au mai existat dubii, pentru că Halep a învins cu 6-1.

Așadar, constănțeanca și-a adjudecat 12 din ultmele 14 gameuri disputate. Astăzi, după ora 20.00, Simona evoluează în optimile de finală, împotriva britanicei Heather Watson, locul 69 WTA. Cele două tenismene s-au mai aflat de două ori față în față, iar românca a avut câștig de cauză de fiecare dată, chiar în turnee de Mare Șlem.

Cu Radwanska sau Bacsinszky

În 2013 la US Open, a învins în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 6-2, iar în 2014, la Roland Garros, s-a impus cu scorul de 6-2, 6-4. Dacă se va impune din nou, cea mai bună jucătoare de tenis din România va avea parte de un adversar mai dificil, în sferturile de finală, pentru că va da peste învingătoarea din meciul Agnieszka Radwanska (2 WTA) - Timea Bacsinszky (20 WTA).