LIGA EUROPA. Nicușor Stanciu a marcat pentru prima dată în tricoul lui Anderlecht. Românul și-a trecut în cont „o dublă”, belgieni au reușit scorul etapei, în fața unei echipe germane

Nicușor Stanciu a marcat primele goluri în tricoul echipei Anderlecht Bruxelles, joi, în partida câștigată de belgieni, scor 6-1, cu nemții de la Mainz.

Anderlecht Bruxelles s-a impus cu scorul de 6-1 în confruntarea disputată, joi, pe teren propriu, în fața grupării germane Mainz, în Grupa C a Ligii Europa. Pentru belgieni a deschis scorul Nicușor Stanciu, în minutul 9, apoi românul a dublat avantajul formației sale, în minutul 41. Pentru belgienii au mai punctat Tielemans (62), Teodorczyk (89 și 90+4 - penalty) și Bruno (90+2). Golul oaspeților i-a aparținut lui De Blasis (15).

Manchester United, echipa antrenată de Jose Mourinho, a fost învinsă, în deplasare, de Fenerbahce, scor 1-2, într-o partidă din cadrul Grupei A. Gazdele au marcat prin Sow (2) și Lens (59), oaspeții au redus din diferență datorită lui Rooney (89).