LIGA I. FC Botoșani - Steaua, 0-2. Raul Rusescu a revenit în echipa „roș-albastră”

Steaua a câștigat, luni în deplasare, scor 2-0, partida disputată cu cei de la FC Botoșani, în cadrul etapei a 16-a a campionatului intern și are un avantaj de șapte puncte în clasament.

Steaua nu s-a încurcat pe terenul celor de la FC Botoșani și s-a impus cu scorul de 2-0. Marcatorul de serviciu al „militarilor” a fost Andrei Prepeliță, care a reușit „o dublă”, în minutele 31 și 88. După acest succes, campioana din ultimele două sezoane ale Ligii I și-a mărit avantajul față de CFR Cluj, ocupanta locului secund al clasamentului. „Militarii” au adunat 40 de puncte și sunt urmați de ardeleni, care au 33 de puncte. Vestea bună pentru Steaua este legată și de recuperarea lui Raul Rusescu. Atacantul a intrat pe teren în minutul 81, atunci când l-a înlocuit pe Claudiu Keșeru și a purtat o mască ce i-a protejat fața.